11. nesil Intel işlemcilerin teknik özellikleri sızdırıldı

AMD'nin Ryzen 5000 serisi işlemcileri tanıtmasının ardından Intel ilk kez tek çekirdekli tarafta geride kaldı. Anında piyasadaki en iyi oyun işlemcileri olarak nitelendirilen Ryzen 5000 serisi işlemciler birçok konuda Intel'i geride bırakmayı başardı. Ancak Intel, 2021'in ilk çeyreğinde yeni Rocket Lake işlemcileri tanıtacak. Şimdi 11. nesil Intel işlemcilerin teknik özellikleri sızdırıldı.

Zen 3 mimarisini mobil işlemcilere getirecek olan AMD'nin 12 Ocak'ta Ryzen 5000 serisi mobil işlemcileri tanıtması bekleniyor. Intel Core Rocket Lake işlemcilerinin teknik özellikleri sızdırıldı
Geçtiğimiz aylarda 11. nesil Rocket Lake işlemcilerle çift haneli bir performans artışı yaşayacaklarını belirten Intel, bu sözünü durdurmuş gibi görünüyor. Sızdırılan performans testlerine göre işlemcilerin emsallerine göre ortalama yüzde 18'lik bir performans artışı yaşadığı görülüyor. AMD, Ryzen 5000 serisi ile tek çekirdekli tarafta ortalama yüzde 25'lik bir performans artışı yaşadı.

Bu da bize teknik detayların yanı sıra mimarinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle Intel tarafındaki ana performans patlamasının 12. nesil Alder Lake işlemcilerle yaşanması bekleniyor. 11. nesil Intel işlemcilerin teknik özellikleri arasında en dikkat çeken detay ise i9-11900K işlemcinin 8 çekirdek / 16 iş parçacığı ile gelmesi. Bilindiği gibi i9-10900K, 10 çekirdekli / 20 iş parçacıklı bir işlemciydi. Intel'in amiral gemisi modelinde çekirdek ve iş parçacığı sayısını neden azalttığını henüz bilmiyoruz. Ancak, 12'nci nesil Alder Lake işlemcilerin de 2021'in ikinci yarısında tanıtılacağı düşünüldüğünde Intel'in ana koz kartını burada saklaması normal olabilir.

11. Yeni nesil Rocket Lake işlemcilerle gelen en büyük değişikliklerden biri elbette PCIe 4.0 desteğidir. Z490 anakartların da PCIe 4.0'ı destekleyeceği düşünülürken, bu desteğin işlemci üzerinden sağlanacağı tahmin ediliyor. İşlemcilerin tanıtılmasıyla birlikte Z590 anakartların da ortaya çıkması bekleniyor.

Bunlara da Göz Atın

Google Pixel modelleri nabız ölçebilecek

Google, bu ay Pixel telefonlarda Fit uygulamasına kalp ve solunum hızı monitörleri ekliyor ve bunları gelecekte diğer Android telefonlara da eklemeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.