BioNTech COVID-19 Aşısı, Doğurganlığı Etkilemiyor Ancak Sonraki 2 Ay Hamilelik Tavsiye Edilmiyor

Geçtiğimiz haftalarda İngiltere'den onay alan Pfizer ve BioNTech aşısı, kısırlığa neden olduğu iddialarıyla gündeme geldi. Uzmanlar, aşının doğurganlığı etkileyip etkilemediğini belirlemek için yeterli kanıt olmadığını söylüyor.

İngiltere, BioNTech ve Pfizer'in yaklaşık 2 hafta önce birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısının acil uygulaması için onay verdi. Aşının onaylanmasının ardından şehir efsaneleri sosyal medya platformlarında yayılmaya başladı. En son iddialar arasında, aşının insanları kısırlaştırdığı yönündeki son derece endişe verici iddia vardı. Bilim adamlarının cevabı elbette hızlıydı. Uzmanlar, bu tür iddiaların halkı büyük bir alarma geçirdiğini söylüyor. Ayrıca Pfizer'in Covid-19 aşısı için hazırladığı prospektüste, aşının insanları kısırlaştırdığına dair herhangi bir bilgi bulunmadığı belirtiliyor. Yale Üniversitesi'nde aşı uzmanı olarak çalışan Saad Omer, Pfizer ve BioNTech Covid-19 aşısının kısırlığa neden olduğu açıklamalarının tamamen şehir efsanelerinden oluştuğunu söylüyor. Bu iddiaları destekleyecek bilimsel bir kanıt bulunmadığını belirten Ömer, sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin bir an önce temizlenmesi gerektiğini vurguluyor.

Aşının doğurganlığı etkileyip etkilemediği konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Pfizer ve BioNTech, Covid-19 aşısı için hazırladıkları prospektüste; Emzirme, gebelik ve doğurganlık hakkında ayrıntılı bir açıklama içermektedir:

"Hamilelik sırasında COVID-19 mRNA aşısının kullanımına ilişkin yeterli bilgi bulunmamaktadır. Aşının hayvan üreme toksisitesi üzerine çalışmalar halen devam etmektedir. COVID-19 mRNA aşısı hamilelik sırasında önerilmemektedir. Hamile kadınlar daha önce kürtaj yaptırmalıdır. Aşının ikinci dozundan sonraki ilk 2 ay içinde gebelik önerilmemektedir.

Aşıda bulunan etken maddenin anne sütünden çocuğa geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu nedenle kişilere tavsiye edilmektedir. aşılananlar emzirmeyi durdurur. -19 mRNA aşısının doğurganlık üzerinde bir etkisi olup olmadığı bilinmemektedir. "

Bunlara da Göz Atın

Yaklaşık 1 Ton Ağırlığındaki Büyük Beyaz Köpek Balığı, Miami Açıklarında Tespit Edildi

Bilim adamlarının Eylül ayında işaret edip takip ettiği büyük beyaz köpek balığı Unama, Miami açıklarındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.