83 Yaşında Hayatını Kaybeden Ünlü Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu’nun Hayatı ve Başarılarla Dolu Kariyeri

Beşiktaş'ta Cüceloğlu'nun yaşadığı eve gidenler herhangi bir saldırı veya cebir izi bulamadıkları için, Cüceloğlu'nun kesin ölüm nedeni adli tıp raporunun ardından belirlenecek. 11 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak doğdu. 10 yaşında annesini kaybeden Cüceloğlu, o zamandan beri ölümün ne demek olduğunu bildiğini sık sık dile getirdi.

Liseyi Ankara ve Kırklareli'nde bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Üniversiteden mezun olduktan sonra alanında uzmanlaşmayı tercih eden Cüceloğlu, ABD'de Illinois Üniversitesi'nde Bilişsel Psikoloji alanında doktorasını tamamladı. Bitirdikten Sonra Türkiye'ye Dönüyor Cüceloğlu

Doktora Boğaziçi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi'nde çalıştı. Berkeley'de bulunan

Fulbright bursu, California Üniversitesi'nde 1 yıl öğretim görevlisi olarak çalışmış, bu süreçte de kendini geliştirmiştir. Daha sonra 1980-1996 yılları arasında California Eyalet Üniversitesi'nde çalıştı. 1990 yılından bu yana tüm kitaplarını Türkçe yayınlamaya özen gösteren Cüceloğlu, hep Türk oldu. Özellikle Cüceloğlu, Amerika Birleşik Devletleri'nde 1996 yılından bu yana aldığı eğitimle Türkiye'deki öğrencilere, iş adamlarına, öğretmenlere ve velilere yönelik birçok seminer düzenledi, atölye ve konferanslar düzenledi.

İnsan ilişkileri kazaları iletmek için, değişen iletişim dinamiklerine odaklanan ve yerlere yer verdi. Sonraki kitaplarında kuşaktan kuşağa aktarılan bilgileri derleyerek, psikoloji ve çocuk gelişimi temalarına uygun eserler yazdı. Araştırmalarını ve fikirlerini Türk toplumuna sunan Cüceloğlu, alanında yetkin ve donanımlı bir psikolog olarak yıllarca ön plana çıktı. Verdiği seminerler ve düzenlediği konferanslar hep doluydu. Cüceloğlu'nun insan psikolojisi ve ilişkileri üzerine yaptığı çalışmaları özgeçmişini de içeren “İnsanı Arıyor” kitabı ile inceleyip anlayabilirsiniz. Ayrıca her kitabında toplumdaki yerimizi, davranışlarımızı ve neler yapmamız gerektiğini ayrıntılı olarak kelimelerle aktarmıştır.

Bizi terk eden Cüceloğlu'nun bıraktığı eserlerin her biri çok değerli ve anlamlı ..

Çocuklardan iş adamlarına kadar herkes için. Yazarın Cüceloğlu'nun en önemli kitaplarından bazılarını sizler için derledik.

İnsan Ararken Çatıdan Düşen Psikolog

'Sanki' Yaşıyor

Orada mısın?

Gerçek Özgürlük

Öğretmen Olmak

Yetişkin Çocuklar

İyi Düşün Doğru Karar Ver

Bunlara da Göz Atın

Almanya ve İtalya’nın Kullanmadığı Milyonlarca Doz Korona Aşısını Stokladığı İddia Edildi

Alman Bild dergisi, Saksonya eyaletine gönderilen 105 bin aşının 90 bininin henüz kullanılmadığını yazdı. İtalya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.