Eski Microsoft Edge tarayıcısı 13 Nisan’da kaldırılıyor

Tarayıcı rekabeti Microsoft için iyi başlamasına rağmen, özellikle açık kaynaklı projelerin tanıtılmasıyla hayal kırıklığına dönüştü. Son olarak Chromium tabanlı Edge tarayıcısına karar veren firma eski sürümü kaldırıyor. İnternetin ilk yıllarında Internet Explorer ile rekabet eden Microsoft, özellikle Windows işletim sistemi ile entegrasyonu sayesinde geniş bir alan kazandı. 2000'li yılların ortalarında Firefox, Chrome ve Opera gibi projelerin başlamasıyla Internet Explorer için zor günler başladı.

Yeni bir rekabet soluğu olabilmek için Windows 10 ile EdgeHTML motorunu temel alan Edge tarayıcısını piyasaya sürse de beklenen gerçekleşmedi. Microsoft sonunda 2019'da radikal bir karar aldı ve Google Chromium projesine geçti. Haziran ayında, yeni Chromium tabanlı Edge tarayıcısı piyasaya sürüldü.

Şirket, kaynakları doğru bir şekilde tahsis etmek ve kullanıcıları dağıtmamak için önceki Edge tarayıcısını kaldırmaya hazırlanıyor. 13 Nisan itibarıyla piyasaya sürülecek bir Windows 10 güvenlik güncellemesi ile eski Edge tarayıcısı kaldırılacak ve Chromium tabanlı olanı yüklenecek.

9 Mart itibarıyla eski Edge tarayıcısı için güvenlik desteği sona erecek. Bu bakımdan sonunun geldiği anlaşıldı. Sistemlerinde yeni bir Edge tarayıcısı olanlar için güncelleme yalnızca eski tarayıcıyı kaldıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.