İzmir Tabip Odası: Bu Aşılama Hızıyla Toplumsal Bağışıklığın Sağlanması En Az 3 Yıl Sürer

Türkiye'de aşılama süreci ile ilgili değerlendirmede bulunan Çamlı, aşırı salgı ile mücadelede en önemli silahlardan birinin olduğunu belirterek "Aşılama süreci 11 Aralık'ta başlayacak, Dışişleri Bakanımızın ilk açıklamasına göre. Ancak aşılama olabilir. 14 Ocak'ta başlanacak. Günde yaklaşık 20 ila 2 milyon 500 bin kişiye aşı yapıldı "dedi.

Çamlı sözlerine şöyle devam etti:

"Oranlandığımızda en iyi ayda 4 milyon kişi aşılanacak. Bunun ikinci dozları var. Sosyal bağışıklık için en az 120-130 milyon doz gerekli. Yani aşı yaparsak 65 Nüfusun milyonu. 2 doza ihtiyaç olacağına göre 130 milyona ihtiyaç var Ayda 4 milyon yaparsanız, yılda 48 milyon doz yapıyor 130 milyona ulaşmak 3 yıl kadar sürüyor, bu nedenle mümkün değil bu hızlı erken dönemde sosyal bağışıklığı sağlamak. "

Sağlık Bakanı Fahrettin Koç'un erken dönemleri Çamlı, günde 1 buçuk milyon aşıdan bahsettiğini belirterek, "20 günde yaklaşık 1 milyon sağlık çalışanı olmak üzere 2 buçuk milyon doz aşıladık. Çalışanları aşılandı. Vatandaş aşılaması başladığında hız daha da düştü.Bunlardan 2 buçuk milyonun 1 milyonu 4-5 günde yapıldı.Sonrası çok daha yavaş geçti.Aşı nakliyesinde sorun var ilçe sağlık müdürlüklerinden aile sağlığı merkezlerine. Aşılar yeterince hızlı gelmiyor "dedi. Çamlı sözlerine şöyle devam etti:

"Sosyal dokunulmazlık için gerekli 130 milyon dozun 50 milyonunun Çin'den sipariş edildiğini biliyoruz. Kalan 70-80 milyonun ne zaman ve nasıl elde edileceği net değil. şeffaf bir şekilde paylaşılacak, vatandaşta bir tedirginlik var, 'Aşı olamayacağım' endişesi var Şimdiye kadar sipariş edildiği söylenen 50 milyon doz 25 milyon vatandaşa denk gelecek. geri kalanı için yapılacak mı? Bu sorunun cevaplanması gerekiyor. "

Sağlık Bakanlığı'nın 30 Aralık 2020'de Çin'den getirdiği 3 milyon dozluk Sinovac aşısının ilk partisinin 2 milyon 660 binden fazlası kullanıldı.

Bu, ikinci parti olarak gelen 10 milyon doz aşının inceleme dönemidir. Bu hafta 70-74 yaş arası vatandaşların ilk dozlarının risk gruplarında aşılama sırasına göre, ikinci dozun ise 11-12 Şubat tarihleri arasında sağlık çalışanlarına uygulanması bekleniyor.

Bunlara da Göz Atın

Almanya ve İtalya’nın Kullanmadığı Milyonlarca Doz Korona Aşısını Stokladığı İddia Edildi

Alman Bild dergisi, Saksonya eyaletine gönderilen 105 bin aşının 90 bininin henüz kullanılmadığını yazdı. İtalya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.