Kovid-19 Araştırması: Çift Maske Kullanmak Ne Kadar Etkili?

Koronavirüs salgınına karşı birçok ülkede maske takılması gerekmekle birlikte, virüsün mutasyonu ile birlikte çift maske kullanımı giderek yaygınlaşan bir uygulama haline geldi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), bu hafta, çift maske kullanımıyla. ilgili bir çalışma yayınladı.

mavi gibi tek kullanımlık maske üzerine bir kumaş parçası gibi araştırmalar, ikinci bir katmanın artan migrasyon miktarı takıldığında partikülleri engellediği görüldü.

Türkiye'deki uzmanlar, özellikle yeni aktarım oranlarının daha yüksek olduğu belirlendi. Sosyal mesafenin yanı sıra çift maske kullanımının da varyantların ortaya çıkmaya başladığı bir dönemde etkili koruma sağlayabileceğini belirtiyor.

Her ikisine de yaklaşık iki metre mesafedeki Kovid-19 partiküllerinin yapılan incelemede, tek maskenin partiküllerin yüzde 40'ını önlediği tespit edilirken, çift maske takıldığında bu oranın yüzde 80'e çıktığı tespit edildi. Bununla birlikte, çalışma mavi bir cerrahi maske üzerine giyilen tek bir kumaş maske kullanılarak gerçekleştirildi. Bu nedenle ağız ve burnu kapatmak için kullanılan diğer yöntemlerle ilgili bulguları içermediğine dikkat çekildi.

CDC'nin araştırmasında, korunmasında maske sayısının yanı sıra maskeyi takma şeklinin de etkili olduğu belirtildi.

CDC Direktörü Rochelle Walensky, "Çalışmada, maskeyi takmanın hiç takmamaktan önemli ölçüde daha iyi olduğunu bulduk. Ve tam oturan maskeler aerosolleri engellemede en iyi sonucu verdi" dedi ve ekledi:"Bunu tavsiye etmeye devam ediyoruz Maskelerin iki veya daha fazla katmanı vardır, burnu ve ağzı tamamen kaplar, burnun ve yüzün yanlarına tam oturur. ”CDC araştırmasında çift. Maskenin yanı sıra, kenarlarında" düğümlenme "olduğu belirtildi. maskeler partiküllerin geçişinde de önemli bir rol oynamaktadır.

Araştırmacılara göre maskenin kauçuğunu giymeden önce kumaşa yakın düğümleyerek kenarlarda oluşabilecek boşlukları ortadan kaldırmak aynı zamanda genel görünümün iyileştirilmesine de yardımcı olur. maskelerin performansı. parçacıkların infiltrasyon yüzünü ikiye indirerek enfeksiyon olasılığını düşürdüğünü de belirtti. Bu oranın maskeleri çekildi

Düğüm, yüzde 42'ye düştü.

bir uygulama da yaygın bir şekilde danışıldı Kuruluyor bir süreliğine çift maske n Türkiye.

Son olarak özellikle İngiltere'de ilk tespit edildiği ve y'den daha hızlı yayıldığı dönemde Yeni varyantın ortaya çıkmasıyla birlikte çift maske kullanımı da artmaktadır.

Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Ateş Kara, mutasyona uğramış virüs nedeniyle sosyal mesafeye özel dikkat gösterilmesi ve iç mekanlarda çift maske takılması gerektiğini söyledi.

Kara, geçtiğimiz haftalarda DHA'ya yaptığı değerlendirmede, "Daha önce 1 metre mesafemiz olsaydı şimdi en az 1,5 metre daha önce karşılıklı durmayın. Vaktimiz 10 dakika, şimdi kısaltmamız gerekiyor. 2-3 dakikaya kadar ama kapalı bir ortamdayız, düşük havalandırmalı bir ortamdayız ve zaman biraz daha uzun olacak, o zaman iki maske yapabiliriz veya Almanya'nın önerdiği filtre özelliği daha sıkı olabilir. Böyle bir ortamda partikülleri havada bile tutabilen bir maske seçmek gerekli olabilir "dedi. Dr. Özlü, mutasyon virüsünün daha hızlı yayıldığına ve bu koşullarda maskelerin daha sık değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Özlü, "Çift maske kullanımı gündemde ama maskenizi doğru kullanırsanız ve çevrenizdeki herkes maskelenirse sadece bir tane Başkaları maske takmıyorsa ve mesafeyi korumakta güçlük çekiyorsanız daha iyi olur. ikinci maskeyi takmak için "dedi.

Bazı ülkelerde, bilim adamları daha önce koronavirüsün N95, FFP2 veya KN95 gibi en bulaşıcı yeni varyantlarına karşı iki veya daha etkili maske kullandılar. Ancak uzmanlar, tüm maskelerin ikili kullanıma uygun olmadığının altını çiziyor.

CDC, iki tek kullanımlık maskenin üst üste takılmaması gerektiğini belirtir.

CDC, "Tek kullanımlık maskeler tam oturacak şekilde tasarlanmadı ve birden fazla maske takıyor da bu durumu iyileştirmiyor."

Ayrıca N95, FFP ve KN95 tiplerinin maskeleri ikincisi erine yerleştirilmemelidir. Bu maskeler, tek başlarına giyildiklerinde en yüksek düzeyde koruma sağlar.Diğer öneriler arasında, burnu sıkıca saran ve üst kısmında herhangi bir açıklık bulunmayan maskeler bulunur.

Bunlara da Göz Atın

Almanya ve İtalya’nın Kullanmadığı Milyonlarca Doz Korona Aşısını Stokladığı İddia Edildi

Alman Bild dergisi, Saksonya eyaletine gönderilen 105 bin aşının 90 bininin henüz kullanılmadığını yazdı. İtalya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.