Perseverance’ın Mars’a inişinden 4K video geldi: İşte inanılmaz anlar

NASA'nın tarihi Sebat görevinden bugün çok önemli bir video yayınlandı. Görevle ilgili küçük bir basın toplantısı düzenleyen NASA, Perseverance'ın Mars'a iniş anlarını gösteren 4K bir video paylaştı. Bu harika anları aşağıda izleyebilirsiniz. Mars görevlerinde iniş anlarının yüksek kaliteli videosu şimdiye kadar yapılmadığı için yukarıdaki video tarihi öneme sahiptir. Perseverance görevi, bu anlamda uzay araştırmaları tarihinde bir ilkti. Kızıl Gezegene iniş sürecini ilk defa bu kadar detaylı görme fırsatımız oldu.

NASA araştırmacıları, Perseverance inişinden 30 gb veri ve 23 bin görüntü aldıklarını söyledi.

Azim İniş aracıyla girmişti. 'Skycrane' adı verilen iniş aracının görevi, Perseverance yüzeye yaklaştığında üzerinde roket iticileri kullanarak iniş hızını azaltmaktı. Videonun sonunda Skycrane aracını da görebiliriz. NASA, Perseverance inişini kaydetmek için dört farklı kamera kullandı:iniş aracına monte edilmiş bir Skycrane, geriye dönük olarak koruyucu kasaya ve son olarak da yolcunun her iki yanında iki tane. NASA tarafından paylaşılan yukarıdaki videoda tüm bu açılardan görüntüler görüyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Japonya, uzay çöplüğünü azaltmak için ahşap uydu geliştiriyor

Japonya, uzayın her geçen gün dev bir çöplüğe dönüşmemesi için düğmeye bastı. Geliştirilecek ahşap uydular, herhangi bir zararlı madde bırakmadan atmosferde tamamen yanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.