TÜİK: Türkiye Ekonomisi Üçüncü Çeyrekte Yüzde 6,7 Büyüdü

Salgın nedeniyle çeyrek ara veren Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte geri geldi ve yüzde 6,7 büyüdü.

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,4 büyüyen GSYİH, ikinci çeyrekte yüzde 9,9 daraldı. Üçüncü çeyrekte piyasalarda yüzde 5 civarında büyüme bekleniyordu.

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirleme hacim endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 15,6 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirleme hacim endeksi, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,5 arttı.

TÜİK verilerine göre sektör, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 8 büyüdü. Tarımda büyüme aynı çeyrekte yıllık yüzde 6,2 oldu. Hizmetler sektörü yüzde 0,8 büyüdü. Büyümedeki ana gruplara bakıldığında yatırımlardaki hızlı artış dikkat çekti. Buna göre yatırımlar yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 22,5 arttı. Hanehalkı tüketim harcamaları ise aynı dönemde yıllık yüzde 9,2 büyümüştür. Eyaletin nihai tüketim harcamalarında diğer gruplara göre yüzde 1,1 ile sınırlı bir büyüme kaydedildi. Mal ve hizmet ihracatı üçüncü çeyrekte yüzde 22,4 daraldı. İthalat tarafında ise bu çeyrekte yüzde 15,8 büyüme görüldü.

Bunlara da Göz Atın

Almanya ve İtalya’nın Kullanmadığı Milyonlarca Doz Korona Aşısını Stokladığı İddia Edildi

Alman Bild dergisi, Saksonya eyaletine gönderilen 105 bin aşının 90 bininin henüz kullanılmadığını yazdı. İtalya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.