Sonunda bu da oldu: Drone dart attı!

Bir drone fırlatan dart gerçek koşullarda test edilmeye başlandı. Hedefi 1 ila 4 metre mesafeden isabetli bir şekilde vurabilir. Araştırmacılar, geliştirmenin bu aşamasında robotların tekrar eden görevlerde en iyisi olduğunu açıkladılar.
Dronlar bu sefer organ nakli için havalanıyor
Hızlı ve isabetli dart atabilen drone'lar üretildi
Bu özellik, dronları belirli görevler için ideal hale getirebilir, örneğin; Düzinelerce otonom sensör düğümünün konuşlandırılması gereken tehlikeli alanlarda kablosuz sensör ağları kurarak, geniş bir alandaki hareketleri izleyebilen bir ağ oluşturur.
Imperial College London'ın Aero Robotik Laboratuvarı'ndaki bilim adamları, dartları hızlı ve doğru bir şekilde ateşleyebilen dronlar ürettiler. Bu durumda drone, sensörlerle donatılmış lazer dartlar için bir fırlatma platformu olarak kullanılır.

Bu dartlar, yaylı bir fırlatıcıdan ateşlendikten sonra 4 metreye kadar nispeten yumuşak hedefleri 10 cm hassasiyetle vurabilir. Robotik dronlar kadar kesin değiller, ancak bu dronlar hedeflerinden güvenli bir mesafeyi koruyabilirler. Gelecekteki araştırmacılar, mıknatıslar, yapıştırıcılar veya kimyasal bileşikler dahil olmak üzere birçok potansiyel bağlantı mekanizması olduğuna işaret ediyor.

İlk testler sistemin oldukça güvenilir olduğunu göstermiştir. Ancak bazen hedefin bir metre yakınında dartlar bazen hedefi vurmak yerine zıplar. 1 ila 4 metre mesafeden dart, hedefi yüzde 90 ila 100 oranında vurdu. Sistem manuel olarak çalıştırılmasına rağmen dış mekan testleri de başarılı oldu. Araştırmacılar, gelecekte "düzenli ve güvenli operasyonların bağımsız olarak yürütüleceğini" belirtiyorlar.

Bunlara da Göz Atın

Ripple rekor kırdı, yüzde 50’den fazla değer kazandı

Ripple bugün öğleden sonra rekorunu kırdı. Piyasada Altcoin olarak bilinen sanal para, gün içerisinde yüzde 50'nin üzerinde değer kazandı ve Twitter'da gündem oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.