Apple güvenlik açığı ile gündemde! Mac’ler risk altında

Daha güvenli olma vaatlerinden biri olan Mac bilgisayarlar için tartışma alevlendi. Kişisel bilgilerimizden ve siber güvenliğimizden sorumlu şirket için bir güvenlik sorunu gündeme getirildi. Jailbreak araştırmacılarının iddialarına göre, Apple'ın güvenlik çipleri büyük güvenlik kusurları içeriyor. Apple güvenlik açığı iddialarıyla ilgili ayrıntılar haberimizde.
MagSafe, iPhone 12 ile sürpriz bir geri dönüş yapabilir
Apple güvenlik açığı ile karşı karşıya
Apple zaman zaman güvenlik çiplerinde iyileştirmeler yapar. Bu çipler, Mac'leri siber tehditlerden korur. Apple T2 güvenlik yongası şu anda Apple'ın en son güvenlik yongasıdır. Bu yonga, 2018 ve sonrasında piyasaya sürülen Mac cihazlarında mevcuttur. Bu çip 2017 yılında geliştirildiğinde önceki versiyonlara göre bazı eklemeler içeriyordu. Bu eklemeler sayesinde, Mac cihazları TouchID, cihazımı bul ve aktivasyon kilidi gibi özelliklere daha güvenli erişime sahip.

Ortaya çıkan bir atlama yöntemi, Touch Bar'da oyun oynarken bile Mac cihazlarının güvenliğini devre dışı bırakabilir. Güvenliği sağlamak için Apple T2 yongasının özellikleri zarar vermek için de kullanılabilir. Checkm8 olarak bilinen bu güvenlik tehdidi, tüm Apple'ın A5-A11 (2011-2017) yongalarında mevcuttu, tehdidin hala ortadan kaldırılmamış olması korkutucu. Önümüzdeki günlerde Checkm8 ile neler yapılabileceğini göreceğiz. Maalesef bu güvenlik açığını bir yazılım güncellemesiyle düzeltmek mümkün görünmüyor. Çipin kendisine bir düzeltme yapılmadıkça, Checkm8 sorunu ile ilgileneceğiz. Apple tarafından henüz bir duyuru yapılmamasına rağmen bu güvenlik sorunlarının çözüldüğünü umuyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Snapchat’e arkadaş kontrolü özelliği geliyor

Snapchat, kullanıcılara istenmeyen bağlantıları kişi listelerinden kaldırmalarını hatırlatacak yeni bir özellik sunuyor. "Arkadaş kontrolü" adlı özellik yakında kullanıma sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.