Bakan Koca açıkladı: Nisan sonuna kadar 100 milyon doz aşı geliyor

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Hürriyet yazarı Osman Müftüoğlu'na açıklama yaptı. Koronavirüs aşı çalışmaları tedarik hakkında bilgi verdi.

Bakan kocası, geçtiğimiz günlerde Türkiye'de yaptığı açıklamada, 100 milyon doz aşı olduğunu ancak koronavirüs detayı için sözleşme imzalamadığını söyledi. Koca anlaşmanın ayrıntılarını açıkladı. Nisan ayı sonunda Çin Sinovac firmasına ait CoronaVac adlı aşıdan 100 milyon doz ülkemize ulaşmış olacak. Şimdiye kadar yaklaşık 20 milyon doz geldi. Vatandaşlara 5 milyon doz aşı yapıldı. Bakan Koca, AstraZeneca / Oxford aşısını neden yaptırmadığımız sorusuna cevaben şunları söyledi:Güvenli ve değerli bulduk. Ancak üretici, aşıyı Sputnik 5 aşısını üreten Rus firmaya biz dahil bölge ülkelerine dağıtma hakkını verdi. Sputnik 5 aşısı konusunda Rus firması ile zaten temas halindeyiz. Biz de bu aşıya talip olduğumuzu söylediğimizde, Rusya'da bile henüz AstraZeneca aşısı yaptırmadıklarını belirttiler. Kısacası bu ucuz, güvenli ve etkili aşının ulaşma şansı yok ama her olasılığı zorladığımızdan emin olabilirsiniz. "

Sağlık Bakanı Pfizer / biontech aşısı, şu ana kadar Türkiye'ye gelip gelmeme konusundaki tepkiye neden oluyor:

" Uğur'a güveniyorum kardeşime! Başarılarından dolayı onları tekrar tekrar tebrik ediyorum. Biliyorsunuz, bu aşı için 3. Aşama çalışmalarımız tamamlandı. Toplamda 5 milyona yakın dozda Pfizer / BioNTech aşısı için üretici ve Dr. Uğur Şahin'den söz aldık ve şimdiden bizimkini imzaladık. Burada da en büyük sorun aşı üretimindeki gecikmelerdir. Tıpkı SinoVac gibi, Pfizer / BioNTech aşısının üretiminde de ciddi aksamalar var. "

Bunlara da Göz Atın

MB&F Legacy Machine Perpetual Evo modellerini duyurdu

Yeni modellerde elden kurmalı çift namlu mekanizması tercih edilmekle birlikte markanın ikonik imzasını oluşturan kadranın ortasındaki dengenin dikkat çektiğini söylemek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.