Eleştirmen Puanlarına Göre 2020’nin En İyi Filmleri

Rotten Tomatoes, filmler ve TV şovları gibi prodüksiyonlar hakkında bilgi edinmek için son derece yararlı bir sitedir. Eleştirmenlerin ve izleyicilerin oylarının verildiği Rotten Tomatoes'da eleştirmenlerden tam puan almayı başaran 10 farklı yapım türünün detaylarına göz attık.

Rotten Tomatoes, tıpkı IMDb gibi, oy vermek için filmler ve diziler sunan ünlü bir inceleme sitesidir. Bu sitede, aradığınız bir filmin oyuncu kadrosundan, filmin eleştirisine kadar pek çok detaylı bilgi bulabilirsiniz. Böylelikle Rotten Tomatoes, yeni filme başlamadan önce danışmamız ve hakkında bilgi almamız gereken en faydalı sitelerden biri haline geliyor.

Bu sitede yapılan oylama sonuçları Tomatometer ve Audience Score olarak ikiye ayrılıyor. Tomatometer'de sunulan sonuçlar, eleştirmenlerin oylamasına dayanmaktadır. 2020 yılında eleştirmenler tarafından en çok beğenilen yapımların çoğunlukla belgeseller olduğunu söyleyebiliriz. Tomatometer'de% 100 puan almayı başaran 10 yapımı detaylarıyla listelemek istedik.

Rotten Tomatoes'da% 100 başarı oranına sahip 10 film:

Sinek Kuşunun Gizli Aşk Evi (Beolsae) Belediye Binası Sporcusu Çeçenya'ya Hoş Geldiniz Mucho Mucho Amor:Walter Mercado Efsanesi Dick Johnson Öldü (Dick Johnson'ın Crip Kampı:Bir Engellilik Devrimi Onun Evi

Geri Sarın

Harika bir Anlatmak insanlığın görmezden geldiği sorun:Tür:Belgesel, drama Tomatometer:% 100

Sasha Joseph Neulinger'ın kendi çocukluğu Çocukken çekilen videolarla cinsel istismarı kanıtlayan bu belgesel, çocuk meselelerinde büyük heyecan yaratan filmlerden biri oldu Suistimal ve pedofili Film, aileler arasındaki bu tür rahatsız edici olaylara ışık tutan ve aynı geçmişe sahip tüm gençlere rehberlik edecek bir tür prodüksiyon olarak ortaya çıkıyor. Bir tür otobiyografik yapım olan Rewind, Sasha ve kız kardeşinin nasıl cinsel istismara uğradığını gösteriyor. Çocukken yaşadığı korkunç anıları netleştirmek için hem ebeveyni hem de psikiyatrist ile görüşen Sasha, cesurca parçaları birleştiriyor ve olayları kanıtlıyor çocukken babasının el kamerasıyla çektiği görüntüleri bulduğunda dünyaya.

Gerçek hayattan uyarlananlar:Gizli Aşk

Tür:Belgesel, drama Tomatometre:100% Oyuncular:Terry Donahue, Pat Henschel, Diana Bolan

Nisan 2020'de Netflix'te yayınlanan A Secret Love, hem eleştirmenler hem de izleyicilerden gelen en son haber. Son derece yüksek puanlar almış bir film olarak karşımıza çıkıyor. Bu belgesel filme yapılan eleştiriler arasında; “Kalbinizi damgalayacak bir film” gibi iddialı yorumlar var. Gerçek hayattan uyarlanan Bir Gizli Aşk, iki kadının yaklaşık 50 yıldır insanlardan sakladığı aşkı konu alıyor. Profesyonel bir beyzbol oyuncusu olan Terry Donahue, toplumun hiçbir zaman yok edemediği tabular nedeniyle Pat Henschel'e olan aşkını hem ailesinden hem de yakın çevresinden saklamak zorunda kalır. 65 yaşına geldiğinde artık bu ilişkiyi gizlemeye mecbur hissetmeyen bu çiftin aşkı, Gizli Aşk belgeseline konu olacak kadar güçlüdür.

Parasite'den sonra Güney Kore'den bir başka şaheser:House of Hummingbird (Beolsae)

Tür:Drama Tomatometre:% 100 Oyuncular:Ji-hu Park, Sae-byeok Kim, Seung-Yun Lee

Uzakdoğu yapımlarının drama türünde çok başarılı olduğu bir gerçek. Yine bir Güney Kore yapımı olan Hummingbird Evi, daha önce kısa filmleriyle ünlü olan Bora Kim'in ilk uzun metrajlı filmi. Film, ailesi tarafından pek sevilmeyen Eunhee adlı 14 yaşındaki bir kızın başına gelen dramatik olayları konu alıyor.

Eunhee, sürekli tartışan ve küçük bir işletmeyle geçinmeye çalışan bir ailede büyür. Ailesi tarafından kayıtsız yetiştirilmesi onu aşka açtır ve Eunhee, Kuzey Kore liderinin öldüğü ve Seul köprüsünün yeni öğretmeninden çöktüğü kaotik bir dönemde aradığı aşkı görmeye başlar.

City Hall, çok uzun ama anlatan harika bir belgesel:Belediye Binası

Tür:Belgesel Tomatometre:% 100 Oyuncular:Marty Walsh

Frederick Wiseman'ın yönettiği ve belgesel türünde çekilen City Hall, 272 dakika olduğu için herkese hitap ediyor. film değil. Bu yüzden bu film; siyaset, yönetim ve siyaset olanların ilgisini daha çok çekecek türden.

Belediye Başkanı Marty Walsh ve ekibinin ABD'nin Boston kentinde iklim sorunları, ırkçılık, göç sorunları gibi sorunlara karşı uyguladıkları politikaları ve halkın refahını artırmaya yönelik çalışmalarını anlatıyor.

Sporcuların yaşamlarına yakından bakış:Sporcu A

Tür:Belgesel, drama, dedektif Tomatometer:% 100 Oyuncular:Maggie Nichols, Gina Nichols, John Nichols

Atlet A, Amerika'da büyük bir sansasyon yaratan sansasyonel jimnastik takımı doktoru Larry Nassar'dır. Sporculara yaptığı tacizin açığa çıkarılmasıyla ilgili. Bonni Cohen ve John Shenk, bu gerçek hayat filminin yönetmen koltuğunda oturuyor. 29 yıllık Amerikan jimnastik takımı Larry Nassar'ın Indianapolis gazetesi muhabirleri tarafından ifşa edilmesinin ardından ülkede büyük bir heyecan yaşanıyor. İstismara uğrayanlar Jimnastik Federasyonu'nun bir şeyler yapacağını düşünmesine rağmen, hem takım hem de federasyon Larry Nassar'ın arkasında duruyor. Soruşturmalar ve muhabirler federasyonun üzerinden geçtikten sonra Larry Nassar'ın tek suçlu olmadığı anlaşıldı.

Tercihler ve kültürler çatışmasını anlatmak:Çeçenya'ya Hoş Geldiniz

Tür:Belgesel Tomatometre:% 100 Oyuncular:Olga Baranova, David Isteev, Maxim Lapunov

David France tarafından yönetilen ABD belgeseli Çeçenya'ya Hoş Geldiniz Film Festivali'nde tam 4 ödül alan son derece başarılı bir yapım gibi görünüyor.

Film, Çeçenya'daki LGBT bireylerin kendi ülkelerinde ne kadar zor koşullarda yaşadıklarını gösteriyor. Devletin yürüttüğü operasyonlarla kaçırılan ve çeşitli işkencelere maruz kalan LGBT bireylerin yaşamasının son derece zor olduğu bu ülkede, David France işlenen tüm zulmü beyaz perdeye gerçekçi bir şekilde yansıtıyor.

Ünlü bir astrologun gerçek ve çarpıcı hikayesi:Mucho Mucho Amor:Walter Mercado Efsanesi

Tür:Belgesel Tomatometre:% 100 Oyuncular:Walter Mercado, Willy Acosta, Lin-Manuel Miranda

Netflix'te yayınlandı ve gerçek hayata dayalı bir belgesel. Film, Porto Riko'da büyük bir etki bırakmayı başaran ünlü astrolog Walter Mercado'nun hayatını ve zorlu mücadelelerini gösteriyor. Görünüşte Zeki Müren'e oldukça benzeyen Walter Mercado, son derece homofobik bir topluma sahip olan İspanya'da uzun bir geçmişe sahiptir. Yıllar içerisinde astroloji programı ile ünlendi. Abartılı makyajına, kıyafetlerine ve jestlerine rağmen, Mercado kendini sevdirmeyi başarır ve bir servet değerinde para kazanmaya başladığında, uzun süre kendi adı için savaşmak ve menajerinden pay almak zorundadır. .

Herkesin bir gün yüzleşmek zorunda kalacağı dehşeti konu alan Netflix filmi:Dick Johnson Ölü (Dick Johnson'ın Ölümü)

Tür:Belgesel, drama Tomatometre:100% Oyuncular:Michael Hilow, Ana Hoffman, Dick Johnson

Kristen Johnson Dick Johnson is Dead, konusu ile bu yılın en çok beklenen yapımları arasındaydı. Ekim ayında Netflix'te seyirci ile buluşan bu film, vizyona girdiği günden bu yana büyük ilgi gördü. Film, insanlığın yüzleşmekten en çok korktuğu ölüm korkusunu konu alıyor. Sundance Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'nü kazanan bu belgesel, Kristen Johnson'ın 86 yaşındaki babasının ölmesini bir şekilde engelleyerek sonsuza kadar birlikte yaşama fantezilerini konu alıyor. Kristen, kurduğu ölümsüzlük fantezileri ve hikayeleriyle babasının dikkatini dağıtırken, kendisini de kaçınılmaz sona doğru hazırlamaya başlar.

Engelli bireylerin yaşamlarına daha yakından bakış:Crip Camp:Bir Engellilik Devrimi

Tür:Belgesel Tomatometre:% 100 Oyuncular:Larry Allison, Dennis Billups, William Bronston

Bir Netflix orijinal belgeseli olan Crip Camp:Disability Revolution, engelli kişilerin halka açık yerlerde bir şeyler yapmaktan kaçınmalarına veya yasak eylemlerde bulunmalarına izin veren bir engellilik kampı hakkındadır. Gerçek kamera görüntülerinin yer aldığı bu belgesel, engellilerin tıpkı diğer insanlar gibi sivil haklarını nasıl kazandıklarını anlatıyor.

Amerika'nın Catskill dağlarındaki bu kampta, kör veya sağır, çocuk felci veya beyin felci gibi çeşitli engelleri olan bir grup insan. sigara içmek, spor yapmak, yemek pişirmek gibi dış dünyada izin verilmeyen bu eylemleri yapma şansını elde eder. Ancak kampın sonunda herkesin toplumdan dışlanarak bir kez daha yaşadıkları evlerine dönmesi, Amerika'da engellilik yasasının çıkarılması için uyarıcı bir faktör olmaya başlar.

Rotten Tomatoes'daki eleştirmenlere göre yılın en iyi filmi:His House

Tür:Drama, korku, gerilim Tomatometre:% 100 Oyuncular:Sope Dirisu, Wunmi Mosaku, Malaika Wakoli-Abigaba

Remi Weekes tarafından yönetilen Evi, Rotten Tomatoes'da 2020 yılının en beğenilen filmi seçildi. Bu korku filmi, savaş sırasında Güney Sudan'dan İngiltere'ye kaçan bir çiftin doğaüstü olaylarını konu alıyor.

Sope ve Wunmi, Güney Sudan'daki savaştan sonra tamamen yıkılan evlerinden kaçarak İngiltere'ye yerleşmeye karar verirler. İngiltere'de hayatlarının barış içinde yerleşeceğini düşünen bu genç çift, kısa sürede yerleştikleri yeni kasabanın karanlık bir yüze sahip olduğunu fark eder ve korkunç olaylarla yüzleşmek zorunda kalır.

Bunlara da Göz Atın

Godzilla vs Kong’un Yönetmeni: Filmde Mutlaka Bir Kazanan Olacak

Godzilla-Kong çekilişi beklentisinin aksine filmde kesinlikle bir tarafın kazanacağı belirtilmişti. Koronavirüs salgınının film endüstrisini vurduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.