Harry Potter Filmlerinde Es Geçilen Talihsiz Yaratık ‘Şahgaga’ Kitaplarda Nasıl Anlatıldı?

Harry Potter serisinin sevilen yaratıklarından biri olan Buckbeak hakkında özellikle filmlerde çok fazla bilgi alamıyoruz. Bazı kilit noktalarda parmağı olan bu büyülü canlının bilinmeyenlerini birlikte öğrenelim.

Harry Potter serisi, neredeyse çoğumuzun hayal gücünün gelişmesinde büyük rol oynayan dizilerden biridir. Her karakterin gelişimine şahit olduğumuz dizide insanların dışında birçok yaratık da bulunuyor. Bu canlıların en popülerlerinden biri de Karagaga'dır. Yazımızın geri kalanını Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filmini izlemeyenlere sürprizleri kaçırmamak için önermiyoruz. İlk olarak Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'nda ortaya çıkan Karagaga, aslında bir tür hipogrif. Hikayelerde normalde çok sakin ve kişiliğine karşı şefkatli olan Karagaga, provokasyonlarına dayanamayan Draco Malfoy'a saldırdıktan sonra haksız yere ölüm cezasına çarptırılır. Buckbeak'ın ölüm cezasına çarptırılmasına karar veren komite üyelerinin çoğu, Draco Malfoy'un babası Lucius Malfoy'un kararını izledi.

Harry Potter ve Hermonie Granger'ın çabaları ve Hermonie'nin zaman döndürücüsünün çabaları sayesinde idam cezasından kurtarılan Buckbeak, Sirius'u idamdan kurtardı. Siyah ile yaşamaya başladı. Dizinin ilk filmi dışında pek görmediğimiz sevgili yaratık Karabağ hakkında bildiğimiz tek şey yukarıdakiler değil. Buckbeak hakkındaki bilinmeyenleri de tartıştık. Sirius Black'in oda arkadaşı

Haksız ölüm cezasından kurtulduktan sonra Karagaga'nın Sirius Black ile daha güvenli yerlere uçtuğunu gördük. Bir daha hiç filmlerde görmediğimiz Karaağaç, kitaplarda birkaç yerde daha ortaya çıktı. Karagaga'nın Sirius Black'in annesinin odasında yeni bir ev sahibi olduğunu bile görebiliriz.

Sirius'un ölümünden önce Voldemort tarafından yem olarak kullanılmış

Kitaba göre, bakanlıktaki olaydan sonra Arthur Weasley yaralandıktan sonra, Harry giderek daha fazla Voldemort'a dönüştü. ayrıca kin beslemeye başladı. Böylece Voldemort, Harry'nin kinini kullanabilirdi. Hatta geriye kalan tek aile üyesi Sirius'un Harry'yi Gizemler Departmanı'na yönlendirmek için işkence gördüğü sahte bir senaryo bile yazdı. Buckgaga'nın yaralanması da dahil. Böylece Harry, Sirius ile iletişim halindeyken başka bir şeyle meşgul olabileceği için meşgul oldu. Ne yazık ki, bu olaylar zinciri Sirius'un ölümüne yol açtı. Ancak bu bölümlerdeki filmlerde Buckbeak'i hiç görmedik. Yeni sahibi yine Harry oldu:Azkaban Tutsağı'nda idam cezasından kurtarılan Buckbeak, cezadan salıverildikten sonra Sirius Black ile yaşamaya başladı. Sirius'un ölümünden sonra Karagaga, Sirius'un vasiyetinde doğrudan Harry'ye bıraktığı birçok şeyden biri oldu. Böylece, çok iyi anlaşan ikili – Hawkbill ve Harry – yeniden bir araya geldi. Adı değiştirildi:

Buckbeak'in Harry'yi sahibi olarak benimsemesi ve koruyabilmesi için ismin değiştirilmesi gerekiyordu. Dizinin filmlerinde ise üçüncü filmden sonra bir daha görmediğimiz hipogrif isminin değişmesinin öyküsü kitaplarda yer alıyor. Azkaban'dan sonra Harry, Buckbeak Witherwings adını verir.

Melez Prens kitabında Severus Snape, Snape'i Harry'den aldı:Melez Prens kitabında, Severus Snape, Albus Dumbledore'u öldürdükten sonra, Harry Snape'i takip ediyor. . Sonunda Snape'in Melez Prens olduğunu anlar. Kitaptaki bu sahnede Buckbeak, dövüş sırasında Snape'i Harry'den uzaklaştırır ve Harry'ye olan bağlılığını yeniden teyit eder. Filmlerde böyle bir sahne yok. Kitaplarda Kargaga gibi pek çok hipogriflerin olduğu söyleniyor:Karagaga aslında Harry Potter evrenindeki tek hipogrif değildi. Kitapta okuduğumuz gibi, Hagrid aslında bir Hipogrif sürüsü yetiştiriyordu. Buckbeak, o sürüde bulunan hipogriflerden sadece biriydi. Buckbeak'i diğer hipogriflerden ayıran ve dizide bu kadar önemli kılan tek özelliğin Hagrid'in ders sırasında öğrencilere göstermesi için onu seçmiş olması diyebiliriz.

Bu ikonik sahne aslında kitabın içinde bambaşka bir şekilde:Harry'nin Karagaga ile ilk kez uçtuğu sahne. kitapta çok tatlı bir sahne değildi. Filmde ilk kez uçtuğu yaratığı ustaca kontrol eden Harry'yi izlerken, onun kitapta gergin ve kafası karışmış olarak tasvir edildiğini görüyoruz. Filmde ilk uçuşta çok keyifli anlar yaşayan Harry ile kitapta sarsıntılı ve gergin bir uçuş geçiren Harry arasında büyük bir fark var.

Hem kitapların hem de filmlerin finalinde Hogwarts Savaşı'nda önemli bir rolü vardı:tüm karakterlerin iyi ya da kötü için savaştığı Hogwarts Savaşı'ndaki savunmanın bir parçasıydı. Bu olay sırasında Şahgaga, biz kitapta okurken Düşman hattındaki Ölüm Yiyenlerin gözlerini yırtıyordu. İkonik sahneyi bir senfoni orkestrası ile izleyebilirsiniz:Buckbeak hakkında öğrendiğimiz her şeyi kitaplardan ve filmlerden yazımızda anlattık. Atladığımız bir bilgi varsa, bunu yorumlarda belirtebilirsiniz!

Bunlara da Göz Atın

Godzilla vs Kong’un Yönetmeni: Filmde Mutlaka Bir Kazanan Olacak

Godzilla-Kong çekilişi beklentisinin aksine filmde kesinlikle bir tarafın kazanacağı belirtilmişti. Koronavirüs salgınının film endüstrisini vurduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.