AB’den Aşı Belgesine Onay: Yaz Öncesinde Hazır Olması Bekleniyor

DW Turkish'nin raporuna göre Avrupa Birliği (AB), yaz sezonuna girmeden önce yaz tatilinde gezilebilmesi için Avrupa çapında bir aşı belgesi hazırlamayı planlıyor. AB ülkelerinin liderleri, Perşembe günü video konferans ile düzenlenen zirvede aşı belgesi üzerinde fikir birliğine vardı. Ancak söz konusu belgenin en erken yaz tatilinden önce hazır olması bekleniyor.

Aşı temininde yaşanan zorluklar nedeniyle eleştirilerin hedefi olan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, aşı belgesinin uygulanmasının "zaman gerektirdiğini" ve beklentilerin "çok erken, çok yüksek" olmaması gerektiğini belirtti. anlattı. Von der Leyen, "Böyle bir sistemin geliştirilmesi muhtemelen en az üç ay sürecektir" dedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB ülkeleri devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Perşembe günü düzenlenen video konferansın ardından yaptığı açıklamada, AB Komisyonu Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz zirve öncesi yaptığı açıklamalarda aşı uygulamasına destek verdiğini söyledi. sertifika ve İsrail'de aşı yaptıranlara verilen Yeşil Belgenin örnek alınabileceğini söyledi. Kurz, spor salonları, yüzme havuzları, tiyatrolar veya otellerin de ziyaret edilebileceğini kaydetti. Zirvede Yunanistan gibi tatil ülkelerinin Paskalya tatili beklentilerini karşılama kararı alınmadı.

Almanya ve Fransa gibi ülkeler, aşı sertifikasının Paskalya tatili öncesinde hazırlanmasına "küçük bir grubun ayrıcalıklı olacağı" gerekçesiyle karşı çıkarak aşılıların bu tatilde seyahat etmelerinin önünü açıyor. Merkel, bu aşamada aşı belgesi uygulamasına yaz tatilinden önce başlanabileceğini belirterek, "yaz dönemine kadar hazır olmak için siyasi bir zorunluluk olduğunu" belirtti. Merkel, testler gibi tesislerin seyahat için kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

27 devlet ve hükümet başkanının katılımıyla gerçekleştirilen zirvenin ardından yapılan yazılı açıklamada, mutasyona uğramış koronavirüsün hızla yayılması nedeniyle kısıtlamaların çok çabuk gevşetilmemesi gerektiği vurgulandı, "Daha bulaşıcı virüs formlarının yayılması Durumun ele alındığında ciddi olduğu söylendi. Metinde "Bu nedenle aşı tedarikini hızlandırmak için çabalarımızı artırırken sıkı kısıtlamalar uygulamalıyız." AB'de aşılama çalışmaları yaklaşık iki aydır başlamasına rağmen Daha önce üye ülkelerde hala aşı sıkıntısı var Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, bu durumun kısa vadede çözülmesini beklemediğini belirterek, "Önümüzdeki birkaç hafta zor olacak" dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise yaz sonuna kadar yetişkin nüfusun yüzde 70'inin aşılanması planında bir değişiklik. "Bu 255 milyon insan demek. Avrupa'da. Planlanan sayılara baktığımızda emin olabileceğimiz bir hedef ”dedi.

Komisyon, yılın ikinci çeyreğinin sonunda yaklaşık 350 milyon doz aşı ve 600 milyon aşı yapılmasını bekliyor. Yaz sonuna kadar aşı dozları. Bununla birlikte, yaz sonunda teslim edilmesi beklenen 600 milyon doz aşı arasında, henüz onay almamış ancak onaylanması beklenenler de var.Komisyon, eğer Bahsedilen miktarlarda aşı temin edildi, yaz sonuna kadar Birlik vatandaşlarının yüzde 70'ine aşı sunulacak, tam koruma için gerekli ikinci dozun verildiğini söyledi. söz alan devlet ve hükümet başkanları Zirvede seyahat kısıtlamalarının devam etmesi yönünde görüşlerini dile getirdiler.Zirvenin ardından yapılan yazılı açıklamada, nedenler doğru olduğu sürece "kesinlikle gerekli olmayan seyahatin kısıtlanmasının" önemine işaret edildi. sözlü ve ayrımcılığa izin vermiyorsa, ülkeler seyahat kısıtlamaları uygulayabilir. "Tirol eyaletini sınır kontrolleri ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle eleştirmişti.

Bunlara da Göz Atın

Almanya ve İtalya’nın Kullanmadığı Milyonlarca Doz Korona Aşısını Stokladığı İddia Edildi

Alman Bild dergisi, Saksonya eyaletine gönderilen 105 bin aşının 90 bininin henüz kullanılmadığını yazdı. İtalya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.