İzmir Depreminin 4. Günü: Can Kaybı 95’e Yükseldi, 5 Binada Çalışmalar Devam Ediyor

Manavkuyu Bayraklı'daki Doğanlar apartmanının 3. katına odaklanan ekipler, genç bir kızın sesini duyduklarını ve kendisiyle birlikte 3 sağ kalanın tespit edildiğini belirtti.

İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 2. sınıf öğrencisi Doğan Apartmanı'nın enkazında arama kurtarma çalışmaları sırasında 21 yaşındaki Seda Dinçer'in cansız bedenine ulaşıldı.

Deprem sonrası süreçle ilgili bilgilendirme toplantısı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bölgede 4 bin 424 binada hasar tespit çalışmaları yaptıklarını, 3 bin 903'ünün hasarsız, 504'ünün hasar gördüğünü söyledi. Tahliye edilen bina sayısının 1172 olduğunu anlatan Soyer, hasarlı binaların dağılımını şu şekilde açıkladı:

397 bina hafif hasarlı

66 bina orta hasarlı,

42 bina ağır hasarlı,

7 bina tamamen yıkıldı,

7 bina acil Soyer, kurtarma çalışmaları sırasında enkazdan çıkarılan kişi sayısının 106 olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, enkaz dibinde Ölümünden 65 saat sonra kurtarılan 3 yaşındaki Elif ve 55 saat sonra kurtarılan İdil'in sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Kas ezilmesi veya kırılması yoktur. Uzun süre hareketsiz kaldığı ve enkaz altında kaldığı için yoğun bakımda takip ediliyor. İki ablası iyi durumda. Yaklaşık 14 yaşındaki İdil, “Bilinci yerinde, hayati fonksiyonlar yerinde ve böbrek fonksiyonları normal. Uzun süre hareketsiz kaldığı ve enkaz altında kaldığı için yoğun bakımda takip ediliyor. İncelemesinde omurgası kırılmadı "dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İzmir'deki depremin ardından sosyal yardım alanında Cuma günü 5 milyon lira, 5 milyon lira transfer edildiğini söyledi. Yardım ödeneği bugün transfer edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir'de meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 83 olduğunu belirtti.

"4 bin 424 binada hasar tespit çalışması yaptık ve Şimdiye kadar 33 bin 434 bağımsız bölüm. "

Acil, ağır hasarlı ve yıkılmış bina sayımız 58'e ulaştı. 397 adet az hasarlı, 66 adet orta hasarlı binamız var."

"Konteyner kurma sürecini başlattık. Bayraklı'da 46 bin 300 metrekare alan üzerine 1000 kişilik konteyner şehir kuruyoruz. "

Zemin katta bir market var ve ilk iki kat çöktü. Kısmen eğimli binada dün gece ara verilen yıkım süreci sabah saatlerinde yeniden başladı.

Yılmaz Erbek Apartmanı'nın enkazından 4 kişi kurtarıldı.

İHA'nın haberine göre sabahın ilk ışıklarına kadar enkaz altında 14 yaşında İdil'den sonra sevindirici bir haber gelmedi

Sabah çıkarılan 1 kişinin cansız bedeni ile Emrah Apartmanı'ndaki çalışma sona erdi.

Çalışmalar kapsamında Emrah Apartmanı'ndaki enkazdan 15 kişi yaralandı, 32 kişi hayatını kaybetti.

Küçük Elif'in annesi Seher Dereli Perinçek ve ikiz kız kardeşleri 10 yaşındaki Elzem ve Ezel depremden 23 saat sonra kurtarıldı. Umut'un cansız bedenine ulaşıldı.

Bunlara da Göz Atın

Almanya ve İtalya’nın Kullanmadığı Milyonlarca Doz Korona Aşısını Stokladığı İddia Edildi

Alman Bild dergisi, Saksonya eyaletine gönderilen 105 bin aşının 90 bininin henüz kullanılmadığını yazdı. İtalya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.