Kanada’nın kırsal bölgelerinde Starlink hizmeti için ödenen yaklaşık maliyet ortaya çıktı

SpaceX'in bu hafta fırlattığı Falcon 9 roketinde 60 yeni uydu ile toplam 950 adede ulaşan Starlink uyduları, beta programı kapsamında ABD ve Kanada'daki müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.

Şubat veya Mart 2021'de Avrupa'ya da. Kırsal kesimde yaşayanlar, bir adım atması beklenen Starlink internet hizmeti konusunda uzaydan olumlu görüş bildirirken, maliyetler için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Kanada'da faaliyet gösteren haber ağı CBC'nin paylaştığı bilgilere göre, Starlink kurulum ücretleri çok para ödemek zorunda. Yeni Brunswick eyaletinin Kingston Yarımadası bölgesinde yaşayan Greg Rekounas adlı bir Starlink müşterisine ulaşan Rekounas, kullanıcının kurulum için ne kadar ödediğini açıkladı.

Bir bilgi teknolojileri şirketinde veritabanı yöneticisi olarak çalışan ve pandemi sırasında evden çalışmak zorunda kalan Rekounas'ın 150mbit indirmesi. 12mbit yükleme hızı sunan Starlink paketi için aylık 130 Kanada doları (yaklaşık 785 lira) ödediği belirtildi. Rekounas, uydu anteni, modem, güç kaynağı ve bunlar için kullanılan yaklaşık 30 metre kabloyu içeren kurulum paketi için toplam 820 Kanada doları (yaklaşık 5 bin lira) ödedi.

Starlink hizmeti, yüksek maliyet oranlarına rağmen yüksek hızlı internet bağlantısının şart olduğunu söyledi. İş kollarında çalışan ancak merkezden uzak yaşayanlar için yine de kurtarıcı olacaktır. İş nedenleriyle her gün birçok kez video konferans yapmak zorunda kalan Rekounas'ın kullandığı DSL hizmetinin yavaşlığından dolayı zaman zaman web kamerasını kapatmak zorunda kaldığını hatırlatalım. Yaşadığım yerdeki internet hızı o kadar yavaştı ki hareket etmeyi bile düşünüyordum. "Artık evimi değiştirmeme gerek yok."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.