Prof. Özlü Ev İçi Bulaşlara Karşı Uyardı: ‘Bıçak Kemiğe Dayandı’

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Tevfik Özlü, yerli yemeklere dikkat çekerek, "Çayı koy, geliyoruz", "Maç var, birlikte izleyelim", "Doğum günü vardı, keselim kek". Bu tür davet ve toplantıların gerçekleşmesi durumunda alınan önlemler atlanacak ve kısa devre olacaktır. Bu nedenle evde kalmalıyız, kimseyi eve götürmemeliyiz. Dr.Tevfik Özlü, koronavirüse karşı alınan yeni önlemlerin Youtube ve Twitter hesaplarında yaptığı video paylaşımında yeterli olup olmayacağına dair açıklama yaptı.

Özlü, "Umarım yeterli olur. Bu biraz bize kalmış. Bir pandemiyi sadece idari önlemlerle durdurmak mümkün olmayacak. Toplum da buna katılmalı ve desteklemeli" dedi Özlü, herkesin değil. alan kontrol edilebilir, dedi:

Süreç hakkında halkı kontrol edeceğiz. örneğin, bu yasağı ihlal eden birine sokağa çıkma yasağı yaptırımına maruz kalmak. Yasağın diğer uygulama alanları ile ilgili kontroller, yaptırımlar uygulanacak ve sıkıntı yaşamayacak. Ancak enfeksiyon sadece burada değil. buluşmalar yurtiçi, yurtiçi toplantılar burada Türkiye'nin sıcak bölgelerine yayılacak. Türkiye'de aile içi bulaş çok fazladır. Haftasonu insanlar akşam karanlığında sosyalleşmek için restoranlar, kafeler, sinemaya gidiyorlardı. Ya da tanıdıklarında buluşup keyifli vakit geçiriyorlardı. ev şimdi gitmeyecek. Şimdi birbirleri sıkışık bir evde Özellikle aynı apartman dairesinde, aynı sitede ya da mahallede yaşayanlar. yakın yaşayanlar bir araya gelmek isteyebilir. 'Çay demledim, birlikte çay içelim', 'birlikte çay içelim', 'maçımız var, beraber maç izleyelim', 'doğum günü yaptık, pasta keselim' böyle davet ve toplantılar olursa, Alınan önlemler baypas edilecek, kısa devre olacak. Alınan idari kararların etkili olması ve salgını durdurması için biz vatandaşlar olarak bu konuda duyarlı olmalıyız. Önlemlerin amacının kalabalık, karşılaşma ve kirlenmeyi azaltmak olduğunu kaydeden Özlü, "Bu nedenle evde kalmalıyız, kimseyi eve götürmemeliyiz. Ev dışında da insanlarla evde tanışmak güvenli değildir. Sokağa çıkmıyoruz ama kirlenme evde de devam edebilir. Hepimizin bu konuda süreci desteklemesi gerekiyor. Bunu yapmazsak, bize zarar verecek ve bize zarar verecek radikal kararlara ve yasaklara geri dönmemiz gerekebilir. Durumun dinamizminin yasaklarla anlaşılması gerektiğini belirten Özlü, "Bıçak kemiğe dayanıyordu. Bundan sonra hiçbir şey olmuyormuş gibi davranmaya devam edersek, yavaş yavaş kapatacağız. Daha güçlü, daha radikal yasaklar. gelecek ve bu hepimizin başını belaya sokacak Şimdi bunu birlikte içselleştirmemiz, virüsle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.Sosyal ve kamusal alanlarda dikkat etmemiz gereken konularla ilgili yaptırımlar bizi biraz daha zorlayacak bu konuda; ancak kendi evlerimizde, kendi aile ortaklıklarımızda çok dikkatli olmalıyız "dedi.

Bunlara da Göz Atın

Almanya ve İtalya’nın Kullanmadığı Milyonlarca Doz Korona Aşısını Stokladığı İddia Edildi

Alman Bild dergisi, Saksonya eyaletine gönderilen 105 bin aşının 90 bininin henüz kullanılmadığını yazdı. İtalya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.