Türk Araştırmacılar, Koronavirüsün Bir Başka Olası Belirtisini Keşfetti

Türkiye'den bilim adamları, yaptıkları çalışmada koronavirüsün testis ağrısına işaret edebileceğini ortaya çıkardı. Buna göre, testis ağrısı olan ve başka semptomu olmayan sadece bir hastada hastalık teşhis edildi.

Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bugüne kadar fark edilmeyen bir koronavirüs belirtisini ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre testis ağrısı da koronavirüs belirtileri arasında yer alabilir. Yaz aylarında, adı açıklanmayan 49 yaşındaki bir kişi, testislerinin sol tarafında şişlik ve ağrı nedeniyle tıbbi yardım istedi. Hastayı çeşitli tetkiklere tabi tutan doktorlar, herhangi bir ürolojik hastalık veya hastalığa neden olan bir şey bulamadılar.

Koronavirüs belirtisi göstermedi

Yapılan testlerde hastanın testisine dokunurken ağrı olduğu, ancak olağandışı şişlik veya iltihaplanma olmadığı belirlendi. Hastanın enfekte bir vaka ile teması olduğu belirlendikten sonra COVID-19 testine alındı. Test sonuçları pozitif çıkarken hastanın kuru öksürük, ateş ve nefes darlığı gibi semptomlarının olmadığı belirtildi.

Doktor Mehmet Özveri ve ekibi tarafından ele alınan vakada elde edilen veriler Urology Case Reports dergisinde yayımlandı. Bu çalışmaya göre tek başına testis ağrısının koronavirüs belirtisi olduğu açıklandı. Bu çalışma ile koronavirüsün farklı şekillerde nasıl muhafaza edilebileceği gösterilmiştir.

Bunlara da Göz Atın

MEB’den Son Dakika Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme kararlarının ardından yüz yüze eğitime ilişkin açıklama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.