RTX 3080 ve RTX 3090’da Kullanılan GDDR6X Belleklerin Hızı Neden Kısıtlı?

Igor'a göre GDDR6X yongalarının zarar görmeden çıkabileceği maksimum sıcaklık 120 derece civarında. Bu, Tjunction değerinin 105 derece veya 110 dereceye kadar ayarlanması gerektiği anlamına gelir.

Kağıt üzerinde 21 Gbps hıza ulaşabilen GDDR6X bellek şu anda RTX 30 serisi kartlarda sınırlandırılmıştır. Bunun temel sebebinin termal problemler olması kuvvetle muhtemeldir.

Özetlemek gerekirse, RTX 3080 (19 Gbps) ve RTX 3090 (19.5 Gbps) gibi ileri teknoloji grafik kartlarındaki bellek hızı sınırlamasının termal kısıtlamalara dayalı olması muhtemeldir.

Igor, bu teoriyi kanıtlamak için GeForce RTX 3080'in arkasını yaklaşık 0,95 emisyon değerine sahip şeffaf bir malzeme ile kapladı. Malzemenin tam adı belirtilmemiştir. Ancak, bu malzemenin endüstride bileşeni yüksek hava nemi gibi çevresel tehlikelere karşı korumak için yaygın olarak kullanıldığını belirtti. Bahsettiğimiz gibi, bu GDDR6X bellek 21 Gbps'ye kadar hızlara ulaşabilir. Ancak, RTX 3080 için GDDR6X belleğin neden 19 Gbps'de kullanıldığı bir soru işaretiydi. Igor's Lab bu konuda bir araştırma yaptı. Referans için 100 Santigrat derece ile Micron sınıfları GDDR5, GDDR5X ve GDDR6 bellek yongaları (Maksimum Bağlantı Sıcaklığı – TJ Max veya Tjunction Max). Bu bellekler için önerilen tipik çalışma sıcaklıkları 0 ile 95 derece arasındadır. Micron'un GDDR6X'teki malzemeleri, yeni bellek yongaları için TJ Max değerini açıklamaz. Bu nedenle, bu konuda hala bazı gizemler var. Tabii bu ölçüm kartın dış tarafından yapıldı ve bellek modüllerinin çok daha ısındığını söyleyebiliriz. GDDR6X bellek yongaları, etraflarındaki voltaj düzenleyicileri gibi bileşenler nedeniyle arka plakanın altında çok daha sıcak çalışmalıdır.

Daha önce RTX 3080 ve RTX 3090 grafik kartlarının GDDR6X bellek teknolojisini kullandığından bahsetmiştik ve bunun için Micron ile işbirliği yapmıştık. Bu arada GDDR6X bellek üreten tek üreticinin Micron olduğunu da not edelim.

Ortam sıcaklığı 22 derecede tutuldu ve Witcher 3'ün 30 dakika boyunca 4K çözünürlükte çalışması sağlandı. Bu noktada Optris PI640 termal kamera ve özel bir yazılım ile ölçümler yapıldı. Sonuçlara göre, en sıcak GDRR6X bellek yongası 104 derecelik bir T-kavşak sıcaklığına sahipti.

Bunlara da Göz Atın

MediaMarkt Türkiye Microsoft Xbox Series X ve Series S Satışına Başladı

MediaMarkt'ın yeni nesil Xbox oyun konsolu Xbox web sitesinde Türkiye, Series X ve Series S modellerinin satışını açtı. İşte fiyatlar ......

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.