Trump’ın Aday Gösterdiği NASA Başkanı, Biden Yönetiminde Görevinden Ayrılacağını Açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın 2017'de senatoya önerdiği mevcut NASA Başkanı Jim Bridenstine, görevinden Biden yönetiminde ayrılmayı planladığını açıkladı. Bridenstine, halefin cumhurbaşkanı ile iyi ilişkilere sahip olması gerektiğini belirtti.

2018'den beri ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) başkanı Jim Bridenstine, Havacılık Haftası'na verdiği röportajda, kalması istense bile uzay ajansını Joe Biden'e bırakmayı planladığını söyledi. Bridenstine, NASA'nın yeni başkanla bağlantı kuracak doğru lidere sahip olmasını sağlamak için böyle bir karar aldığını belirtti. Jim Bridenstine Aviation Week'e, "İhtiyacınız olan şey, Amerika Birleşik Devletleri başkanıyla yakın ilişkisi olan biri. Yönetimin güvendiği birine ihtiyacınız var," dedi. OMB [Bütçe ve Yönetim Ofisi], Ulusal Uzay Konseyi ve Milli Güvenlik Konseyi'ni içeren yeni bir yönetimde bu rol için doğru kişi olmadığını düşündüğünü belirtti.

Başkan Trump tarafından aday gösterildi:

Bir süredir boş olan Jim Bridenstine, o dönemde Oklahoma'dan bir Cumhuriyetçi temsilci, dönemin ABD Başkanı Donald Trump tarafından Senato'ya teklif edildi. Bilim insanı olmamasından tepki alan Bridenstine'in en büyük çabası, 2024 yılına kadar ilk kadın astronotu Ay'a göndermeyi hedefleyen Artemis programına liderlik etmekti.

Aynı zamanda Tulsa Havacılık ve Uzay Müzesi'nin başkanı olan Jim Bridenstine, NASA'nın başına atanmadan önce. kar amacı gütmeyen bir dernek kuruluşundan sahibi olduğu işletmeye para aktardığı iddialarıyla da defalarca gündeme gelmiştir. İklim değişikliğine karşı Trump ile aynı fikirde olduğu da bildiriliyor.

Bunlara da Göz Atın

NASA gezegen görevlerini genişletiyor

NASA uzay görevlerini yöneten uzmanlardan oluşan bağımsız bir inceleme kurulu, Juno ve InSight görevlerini oldukça başarılı buldu ve NASA'nın görevlere devam etmesini tavsiye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.