Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Rahmi Oklu Kanser İçin Aşı Geliştirdi: ‘Doğrudan Tümöre Ulaşıp Yok Ediyor’

Hürriyet'e büyük etkisi olan çalışmalarını anlatan Prof. Dr. Rahmi Öklü, kanser tedavisinde en büyük sorunun ilacın tümöre ulaştırılması olduğunu hatırlattı. Oklu, geleneksel yöntemlerde tümöre ulaşmak ve içinde kalmak için yüksek doz ilaçların verildiğini ancak bunların genellikle hızlı aktığını ve hastada yan etkilere neden olduğunu belirtti.

Bunu yapamayacağını vurgulayan Prof.Dr. Oklu, yaklaşımlarının sadece tümörü öldürmekle kalmayıp ilacı yayan bir sıvı kullandığını ve 28 güne kadar orada tuttuğunu söyledi. Türk profesör, bu yaklaşımın kanserin nüksetme olasılığını azaltabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Oklu yöntemini şu şekilde anlattı:“Ultrason altında enjekte edebilirsiniz. Süslü, pahalı ekipman, kurulum, malzeme yok. Sadece ultrason ve iğneye ihtiyaç vardır. Diğer bir etki ise bağışıklık sisteminin önemli hücreleri olan yüksek T hücrelerinin tedavi alanlarına gelmesidir. Bu önemli. Bu aynı zamanda immünoterapi yapmak için mükemmel bir zaman sağlar. Bugün bu yöntemle solid tümörler için immünoterapinin yetersiz etkinliğini artırabileceğiz. ”Prof. Geliştirdikleri yöntemin, nakil bekleyen karaciğer kanseri hastaları için de umut olduğunu belirten Prof. Dr. Rahmi Oklu, sözlerine şöyle devam etti:“Mevcut tedavi, tümörün ısıtılması veya soğutulması veya radyoaktif partiküllerin tümörün arterlerine infüze edilmesini içeren ablasyondur. kanser hücrelerini yok eder ve hastaları nakil kriterleri dahilinde tutar. Mikrodalga ablasyonu yapabilir ve temelde tümörü yakabilirsiniz, ancak tümör kalbe veya diğer önemli yapılara yakınsa bu genellikle bir seçenek değildir. Ve bazen radyoaktif infüzyon için tümörün kan kaynağını bulmak zordur. Bizim yöntemimiz bu hastalar için bir umut olabilir. ”

Çalışma, 'Science Translational Medicine' tıp dergisinin kapağında duyuruldu. duyurdu. “Bu buluş, karaciğer nakli bekleyen hastalar için yeni bir umut anlamına geliyor. Kanser ilaçlarının uzun süre tümöre ulaşmasını engelleyen sorun çözülmüş olabilir ”ifadesi kullanıldı.

Bunlara da Göz Atın

Almanya ve İtalya’nın Kullanmadığı Milyonlarca Doz Korona Aşısını Stokladığı İddia Edildi

Alman Bild dergisi, Saksonya eyaletine gönderilen 105 bin aşının 90 bininin henüz kullanılmadığını yazdı. İtalya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.