Chrome, macOS’ta Safari’den 10 Kat Fazla RAM Kullanıyor

Google Chrome'un Windows bilgisayarlarda bile aşırı RAM kullanımı tartışmalı olsa da, Flotato'nun yaratıcısı Morten Just tarafından yapılan araştırma, Google Chrome'un macOS'ta RAM kullanımını ortaya çıkardı.

Günümüz tarayıcılarının bilgisayarlarımızda bir işletim sistemi gibi çalıştığını neredeyse hiç kimse bilmiyor. Windows bilgisayarlarla karşılaştırıldığında, macOS işletim sistemli bilgisayarların daha kararlı ve kararlı olduğu düşünülmektedir. Ancak araştırmalar aslında uygulamaların macOS'un bile ne kadar yorucu olabileceğini ortaya koyuyor. Morten Just tarafından yapılan araştırmaya göre Google Chrome, macOS'ta Safari'den 10 kat daha fazla RAM kullanıyor. Google'ın Chrome'u hem bir veri toplama aracı olarak kullanması hem de Chrome'un bir işletim sistemi gibi davranması aslında ciddi bir RAM tüketimini tetikliyor.

Podcast dinlerken araştırma yapma ihtiyacı hissettim

Morten Just şöyle diyor:“Fan çok gürültülü çalışıyor. Dinlemeye çalıştığım Podcast'i zar zor duymaya başladığımda başladı. Tüm Chrome sekmelerini kapattıktan sonra fan sesi azaldı ve tamamen sessizleşti. Sanal makineye yeni bir macOS kurarak 2 sekme ve ardından 54 sekme içeren bir test yaptım. "Chrome uzantılarını devre dışı bırakarak bir test yaptım" diyor. Tarayıcıda Twitter ve Gmail'i test ederken, Chrome 2 sekmeli testte 1 GB RAM kullanır, Safari ise yalnızca 80 MB RAM kullanır.

Big Sur'u çalıştırarak aynı testleri yapan sadece, bu sonucun i9 işlemcili ve 32 GB RAM'li bir Mac'te daha kötü olduğunu fark etti. vardı. Google Chrome'un dengesiz çalışması ve yüksek RAM bellek tüketiminin yalnızca Windows PC'ler için olup olmadığını bilmiyoruz, ancak Chrome'un işletim sistemi performansını bozduğu kanıtlandı.

Bunlara da Göz Atın

Facebook aşı karşıtı gönderiler için harekete geçti

Facebook, koronavirüs aşıları hakkında yanıltıcı bilgiler yayan kişiler için harekete geçti. Şirket, sahte aşı bilgilerini platformlarında yasaklayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.