NASA gezegen görevlerini genişletiyor

NASA, Ay'a tekrar bir astronot göndermeye hazırlanırken; Güneş sistemi ve gezegenler hakkında bilinmeyenlere cevap vermek ve yeni keşifler yapmak için çalışmalarına devam ediyor. Ajans, bilimsel ve keşif çalışmaları için iki uzay aracının görevlerini genişletti.
Türksat 5A Uydusu Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatıldı
NASA, Juno ve InSight görevleriyle birçok soruyu yanıtladı
Juno ve InSight görevlerini başarıyla yürüten operasyonların yönetiminde uzmanlardan oluşan bağımsız bir inceleme kurulu Juno uzay aracı, Jüpiter'in iç yapısı, manyetik alanı ve atmosferi hakkında önceden düşünülenden çok daha karmaşık bilgiler keşfetti. Eylül 2025'e kadar uzatılan görev sadece Jüpiter'in gözlemleriyle devam etmeyecek; Ayrıca Jüpiter'in halkaları ve büyük uyduları da dahil olmak üzere kapsamlı araştırmalarına devam edecek.

InSight görevi de Aralık 2022'ye kadar uzatıldı. InSight'ın uzay aracı ve ekibi, Mars'ın kabuğu ve atmosferi hakkındaki bilgileri açıklığa kavuşturmak için son derece hassas sismometre Marsquake'i konuşlandırdı ve çalıştırdı.

Marsquake, Kızıl Gezegenin tektonik aktivitesini ve gezegenin atmosferik dinamiklerini, manyetik alanını gösteren veriler topladı. ve iç yapısı hakkında bilgi verdi. Genişletilmiş misyonu sayesinde InSight, uzun vadeli ve yüksek kaliteli bir sismik veri seti üretmeyi amaçlamaktadır.

Genişletilmiş görevler, NASA'nın büyük yatırımlar yaparak yeni bir göreve başlamak yerine bilimsel operasyonlara düşük bir maliyetle devam etmesini sağlıyor.

Bunlara da Göz Atın

Snapchat’e arkadaş kontrolü özelliği geliyor

Snapchat, kullanıcılara istenmeyen bağlantıları kişi listelerinden kaldırmalarını hatırlatacak yeni bir özellik sunuyor. "Arkadaş kontrolü" adlı özellik yakında kullanıma sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.