SpaceX, 20. Starlink görevini de başarıyla tamamladı (VİDEO)

SpaceX'in uzay Starlink'teki internet projesi muazzam bir hızla büyümeye devam ediyor. Şirket, bu hafta 20. Starlink görevini başarıyla tamamladı. Starlink-20 görevinden sonra yörüngedeki aktif uyduların sayısı 1150'ye yaklaştı. SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell, 1500 uydudan oluşan bir filoya ulaştıktan sonra küresel kapsamın mümkün olacağını söyledi. ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü'nden kalkan Falcon 9 roketi, 60 Starlink uydusunu sorunsuz bir şekilde yörüngeye getirmeyi başardı. Roket, dönüşte de kusursuz bir iniş yaptı. Görevden sonra açıklama yapan SpaceX itici güç mühendisi Youmei Zhou, Starlink-20 görevinde Falcon 9 roketinin 75'inci başarılı inişini imzaladıklarını açıkladı. Görevde kullanılan iticinin 8. göreviydi. Zhou, her bir Falcon 9 iticisinin çok az bakımla en az 10 kez kullanılabileceğini belirtti.

SpaceX, geçtiğimiz Şubat ayında yaptığı resmi açıklamada, Starlink kullanıcı sayısının 10 bini geçtiğini duyurmuştu. Şu anda beta sürümünde olan hizmet ABD, Kanada ve İngiltere'de mevcuttur. Starline'ın bu yılın sonlarına doğru tüm dünyaya açık olacağı kaydedildi.

Türkiye şu anda Starlink için ön sipariş verilebiliyor. Ancak Starlink'in ülkemizde hizmet verebilmesi için öncelikle resmi bir lisans alınması gerekmektedir. SpaceX ile Türkiye arasında bu taraflar arasında resmi görüşmeler yaptık, görüşmeler yapıldıysa şu an hangi aşamada olduğuna dair herhangi bir bilgimiz yok. Çift

Starlink Türkiye'ye giriş yaptıysam maalesef çok yüksek ücretler ödemek zorunda kalıyoruz. Şu anda ABD, Kanada ve Birleşik Krallık'ta Starlink kiti için 500 ABD doları ve aylık abonelik ücreti olarak 99 ABD doları gerekmektedir. Elon Musk, tüm dünyada aynı temel fiyatın (vergiler hariç) uygulanacağını söyledi. En azından ilk aşamada bölgesel fiyatlandırma politikası izlenmeyecek.

Bunlara da Göz Atın

Japonya, uzay çöplüğünü azaltmak için ahşap uydu geliştiriyor

Japonya, uzayın her geçen gün dev bir çöplüğe dönüşmemesi için düğmeye bastı. Geliştirilecek ahşap uydular, herhangi bir zararlı madde bırakmadan atmosferde tamamen yanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.