ABD’de Seçici Kurul, Joe Biden’ın Başkanlık Seçimi Zaferini Resmileştirdi

Trump, 3 Kasım itibarıyla "seçim dolandırıcılığı" iddialarını sürdürdü, ancak yargıdan beklediği desteği bulamadı.

Wisconsin, Michigan, Georgia ve Pennsylvania gibi kritik eyaletlerde Biden lehine açıklanan sonuçların geçersiz kılınması için açılan dava Yargıtay tarafından reddedildi.

ABD'de yeni başkanlık dönemine geçişi başlatmakla görevli devlet kurumu olan Genel Hizmetler İdaresi (GSA), 24 Kasım'da Joe Biden'a resmi geçiş sürecinin başlayabileceğini bildirdi.

Son olarak, Seçim Komitesi toplantılarından elde edilen yeni sonuçlar başkent Washington DC'dir. adresine gönderilecek. Bu sonuçlar, 6 Ocak 2021'de Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığındaki Kongre oturumunda teyit edilecektir.

Bu aşama, Joe Biden'ın 20 Ocak'ta atanmasına giden son aşama olacak.

BBC Kuzey Amerika muhabiri Anthony Zurcher, Seçim Komitesi Dört yıllık toplantının aslında bir formalite olduğunu ve bu kurul toplantısının uzun zaman önce etkisini yitirdiğini hatırlatıyor. Ancak bu seçimlerdeki durum biraz farklı:"Trump'ın ortalığı kasıp kavurma stratejisi tekrar Seçici Kurul toplantısına ilgiyi artırdı. Trump'ın seçim ekibi yargıda istediği sonucu alamadı ve Seçim Kurulu resmen Biden'e işaret etti ABD'nin her yerinde bu yasal manevraların açığa çıkmasında rol oynadı. ”Zurcher'e göre bu, Trump ekibinin pes edeceği anlamına gelmiyor. Cumhuriyetçi adayın hem yargı hem de Kongre üzerindeki baskıyı sürdürmesi bekleniyor. Trump destekçilerinin keyif alacağı girişimler, Zurcher, Trump'ın "gerçek dünya" daki şansının sıfır olduğunu vurguluyor.

Bunlara da Göz Atın

Almanya ve İtalya’nın Kullanmadığı Milyonlarca Doz Korona Aşısını Stokladığı İddia Edildi

Alman Bild dergisi, Saksonya eyaletine gönderilen 105 bin aşının 90 bininin henüz kullanılmadığını yazdı. İtalya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.