Çanakkale’de 9 milyon yıllık fil fosili bulundu

Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Yeniköy sahilinde 8-9 milyon yaşında olduğu tahmin edilen fil fosili bulundu.

Bölgedeki bir grup balıkçı, Yeniköy açıklarında kıyıda fosil benzeri yapılar gördü. Bunun üzerine durum Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne (ÇOMÜ) bildirildi.

ÇOMÜ ekibi, bölgede balıkçılar tarafından bulunan yapıların 8-9 milyon yıl öncesine ait fil fosilleri olduğunu belirledi. ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Doktora Öğretim Üyesi Sevinç Kapan, araştırmaların devam ettiğini söyledi.

Fosilin 8-9 milyon yıl öncesine ait bir ortamda yaşadığını düşünüyorlar. Kapan, "Fillerin atalarına ait diş fosilleri, bu örnekleri inceledik. Örneklere baktığımızda birden fazla bireyin olduğunu düşünüyoruz. Biri yaklaşık 30-40 yaşında bir yetişkin, diğeri ise Ege Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi ve Biyoloji Bölümü öğretim üyesi ve Omurgalı Paleonto Lojistik Uzmanı Öğretim Üyesi Serdar Mayda ile birlikte yapıyoruz. "Kapan, dişlerin kök uzunluğundan bireyin yaşını tahmin edebileceklerini belirtti. Fillerin yaşadığı dönem, arkasında orman, önünde sulak alan ve tatlı su olan bir alandır. Muhtemelen su ihtiyaçlarını karşılamak için bu bölgeye gelmişlerdir. Buradaki doğal bir olay onların ölmesine neden oldu diye düşünüyoruz. Onlar geldi. Bunun bölge ve Çanakkale için çok güzel bir haber olduğunu ifade eden Sevinç Kapan, sözlerini şöyle tamamladı:"Günümüz fillerinin atalarının bu bölgede yaşaması önemlidir. Yakın Trakya bölgesinde varlıklarını biliyorduk. Bugün Çanakkale olarak adlandırdığımız bu toprakların 8-9 milyon yıl önceki coğrafyasını yorumlamamızı sağlıyor. Dolayısıyla bilimsel olarak bizim için çok değerli bir bulguydu. "

Bunlara da Göz Atın

Mutasyon geçiren koronavirüs çocuklar arasında daha hızlı mı yayılıyor?

Bilim adamları, koronovirüs mutasyonundan kaynaklanan yeni varyantın çocuklar arasında daha kolay yayılma olasılığını araştırıyor. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.