Mutasyon geçiren koronavirüs çocuklar arasında daha hızlı mı yayılıyor?

Bilim adamları, koronovirüs mutasyonundan kaynaklanan yeni varyantın çocuklar arasında daha kolay yayılma olasılığını araştırıyor.

Bu teyit edilirse virüsün bulaşmasındaki artışın "önemli bir kısmı" çocuklarda yayılmaya bağlı olacaktır.

Birleşik Krallık'ta tespit edilen bu yeni varyantla ilgili iddia, hükümetin Solunum Yolu Etkileyen Yeni ve Gelişmekte Olan Virüs Tehditleri (NERVTAG) danışma grubu üyeleri tarafından yapıldı. Başbakan Boris Johnson, şu anda Noel tatilinde olan okulları "mümkünse" Ocak ayında açmak istediğini söyledi.

Yeni koronavirüs türünün çocukların sağlığı için daha büyük bir tehlike oluşturduğuna dair hiçbir veri yok.

Enfekte olduğunda çocuklar genellikle virüsten kurtulur; Ancak yeni varyant, virüsün yayılmasında çocukların ve okulların oynadığı rolü artırabilir. Çünkü koronavirüsün ilk suşlarının çocukları enfekte etmesi yetişkinlere göre daha zordu. Bunun nedenlerinden biri, virüsün vücudumuzdaki hücrelere giriş kapısı olarak görülen ACE2 reseptörlerinin çocuklarda daha az olmasıydı.

Imperial College London ve NERVTAG Profesörü Wendy Barclay, koronavirüsün mutasyonları sayesinde bu kapılardan girmenin daha kolay göründüğünü, bu nedenle virüsün yetişkinler kadar çocukları da etkileyebileceğini belirtiyor. Barclay, ayrıca çocukların birbirleriyle yakın etkileşime girmesinin daha fazla çocuğun enfekte olduğu anlamına gelebileceğini söylüyor.

Yeni varyant hakkında Çalışmalar daha fazlasını öğrenmeye hızla devam ediyor, ancak yine de birçok belirsizlik var.

Yeni varyantın diğerlerine göre yüzde 50 ila 70 daha hızlı yayıldığı düşünülüyor.

Imperial College MRC Bulaşıcı Hastalıklar Analiz Merkezi ve NERVTAG Profesörü. Neil Ferguson, yeni varyantın nerede ve nasıl yayıldığına ilişkin erken araştırmaların "çocukları enfekte etme eğiliminin daha yüksek olduğunu" söylüyor. Bu bağlantının halen araştırılmakta olduğunu ve nihai sonuca ulaşılamadığını söyleyen Ferguson, "Bu doğruysa vakalardaki artış önemli" Araştırmadan elde edilen veriler incelenmeye devam ediyor ancak yeni varyant Kasım ayında dört haftalık kısıtlama döneminde bile yayılmaya devam edeceği düşünülüyor .. Virüsün bulaşma katsayısını ifade eden R sayısının sıkı kısıtlama döneminde 1,2 olacağı tahmin ediliyor; Bu da vaka sayısının artmaya devam ettiği anlamına geliyor.

Virüsün diğer varyantlarında R sayısı 0.8 idi ve kısıtlama döneminde vaka sayısı azaldı.

Okullar kapandıkça enfeksiyon sayısının azalmasının beklendiğini belirten Prof. Yeni yılda kontrolü elimizde tutarak önlemleri ne kadar gevşetebiliriz sorusu açık kalıyor, "diyor Ferguson. Başbakan Johnson, Ocak ayında kademeli olarak okulların açılacağını ve kararın buna göre verileceğini söylüyor. salgının seyrine.

Bunlara da Göz Atın

Zararlı içerikleri kaldırmayan sosyal medya şirketlerine ceza yolda

Birleşik Krallık'taki zararlı içeriği kaldırmazlarsa, sosyal medya şirketleri 18 milyon sterline veya küresel gelirlerinin yüzde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.