Covid-19 Vakaları İçin Elektronik Bileklikle Takip Uygulaması Başladı: Çıkarmanın Cezası 3150 TL

Elektronik bileklik uygulaması, koronavirüs salgınında aktif vakaları izole etmeye başladı. Kırıkkale'de pilot şehir olarak başlatılan uygulamaya göre, bilekliği çıkaranlara para cezası verilecek. Bu bileklikler Covid-19 hastalarının ev izolasyonunu ihlal edip etmediğini kontrol edecek.

Son zamanlarda ülkemizde koronavirüs hasta sayısı yeniden artmaya başladı. Tüm dünyada olduğu gibi salgının ikinci ve daha güçlü dalgasının yaşandığı bu günlerde Sağlık Bakanlığı yeni koronavirüs önlemleri kapsamında evde tedavi gören hastalar için "elektronik bileklik" uygulamasını başlattı. Geçen gün bu konuda bir açıklama yapan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, elektronik bileklik kullanılarak Covid-19 teşhisi konulan hastaların evde takip edileceğini açıkladı. Bu duyurunun ardından yeni uygulama pilot bölge ile hizmete girmeye başladı. Şu anda pilot bölge olarak seçilen Kırıkkale'de başlayan Covid-19 hastalarının elektronik bilekliklerle takibi uygulaması, evde tek başına olması gereken hastaların pek çok bilgisini Sağlık Bakanlığı'na düzenli olarak gönderecek.

Bilekliği çıkaranlara 3 bin 150 TL para cezası verilecek

Evde takibi devam eden hastalara takılacak olan Tedavi ve Bu bileklikler İl Sağlık Müdürlüğü radyasyon ekipleri veya Valilik muayene ekipleri tarafından takılacaktır. Bileklik takan hastalar ve temaslılar, izolasyon işlemi tamamlanana kadar bu bilekliği çıkarmamalıdır. Bu bileklikler çıkarılırsa tecrit kurallarına aykırılıktan 3 bin 150 TL para cezası kesilecek.

Bunlara da Göz Atın

MEB’den Son Dakika Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme kararlarının ardından yüz yüze eğitime ilişkin açıklama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.