Güçlü Bilgisayarlarla 20 Yılda Yapılacak Hesaplamaların 1 Saate Yapılmasını Sağlayan Yeni Bir Metot Geliştirildi

Bilim adamları, en güçlü masaüstü bilgisayarlarda bile bir dizüstü bilgisayarda 1 saat içinde 20 yıl sürecek karmaşık hesaplamaları hesaplamak için yeni bir yöntem geliştirdiler. Yeni yöntem, varlığımızı anlamaktan astrofiziğe kadar birçok alanda büyük ilerlemelere yol açabilir.

Chalmers Teknoloji Üniversitesi'nden fizikçi Andreas Ekström, meslektaşlarıyla birlikte atomik çekirdek özelliklerini çok hızlı bir şekilde hesaplayabilen yeni bir yöntem tasarladı. Bu yöntem sayesinde, güçlü masaüstü bilgisayarlarda hesaplanması 20 yıl alacak hesaplamalar ortalama bir dizüstü bilgisayarda 1 saatte hesaplanabilmektedir. Emülasyon adı verilen kavrama dayalı bu yeni yaklaşımda, yaklaşık hesaplamalar tam ve daha karmaşık hesaplamaların yerini alır. Bir kısayol kullanılsa bile sonuç aynıdır. Böylelikle nükleer fizik gibi alanlardaki temel araştırmalarda daha fazla olasılığa kapı açılmaktadır.

Yeni araştırmanın önünü açmak

Araştırma başkanı Andreas Ekström, "Bu yöntemi kullanarak atom çekirdeğini taklit edebiliriz. Atom çekirdeğindeki protonlar ve nötronlar arasındaki kuvvetlerin teorik tanımlarını oluşturmak için. Ve analiz etmek için tamamen yeni bir araca sahibiz." Dedi. SciTechDaily'deki haberlere göre, konu çok niş gibi görünse de, varlığımızı, görünür maddenin kararlılığını ve kökenini anlamada çok temel bir noktadadır.Atomik kütlenin çoğu, atom çekirdeği adı verilen yoğun bir bölgede yer almaktadır. ve çekirdeğin parçacık bileşenleri olan nötronlar, baskın kuvvet adı verilen bir kuvvet tarafından bir arada tutulurlar.Bu kuvvet varlığımızın merkezinde olmasına rağmen, tam olarak nasıl çalıştığı bilinmemektedir.Atomik çekirdek özelliklerinin modellenmesi yapılmalıdır. Bu konudaki bilgiyi artırmak ve görünür maddenin özelliklerinin temelini çözmek için büyük bir doğrulukla.

Bunlara da Göz Atın

Yaklaşık 1 Ton Ağırlığındaki Büyük Beyaz Köpek Balığı, Miami Açıklarında Tespit Edildi

Bilim adamlarının Eylül ayında işaret edip takip ettiği büyük beyaz köpek balığı Unama, Miami açıklarındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.