Merkez Bankası’ndan Kredi Hamlesi

Daha önce olduğu gibi belirlenen kredi kullandırma ücreti yüzde 1'e kadar uzatılan kredilerin aşama limiti yüzde 1,1'e yükseltildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Bankaların Ücretlere İlişkin İşlemleri Ticari Müşterilerden Alınabilir ve Tebliğ'e İlişkin Esaslar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan değişiklikler kapsamında kredi kullandırım ücretleri ayarlandı. Buna göre, kredi kullanım ücreti, verilen kredinin yüzde 1,1'ini geçmeyecek. Bu oran bir önceki tebliğde yüzde 1 seviyesindeydi.

Öte yandan tebliğin kredi kapatma ile ilgili bölümüne yeni bir madde eklendi.

Eklenen madde ile ticari müşteri kredinin tamamı için erken ödeme talep ederse banka bu talebi kabul eder.

Bu müşteriden Türk lirası krediler için gerekli faiz ve diğer maliyet faktörleri düşülerek hesaplanan ve müşterinin bankaya erken ödediği tutar, kalan vadesi 24 aydan fazla olmayan krediler için yüzde 2, krediler için ise yüzde 2 olacaktır. kalan vadesi 24 aydan fazla. Kalan sürenin 24 ayı boyunca her yıl için yüzde 1 ilave edilerek hesaplanan tutara kadar erken ödeme ücreti alınacaktır. Anılan hesaplamada kalan sürenin 24 aydan fazla kalan süreleri yıl itibarıyla tamamlanacaktır.

Dövize veya dövize endeksli kredilerde Türk lirası krediler için uygulanacak azami ücretin 1 puan artırımı uygulanacaktır.

Bunlara da Göz Atın

Almanya ve İtalya’nın Kullanmadığı Milyonlarca Doz Korona Aşısını Stokladığı İddia Edildi

Alman Bild dergisi, Saksonya eyaletine gönderilen 105 bin aşının 90 bininin henüz kullanılmadığını yazdı. İtalya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.