Türkiye İçin Normalleşme Süreci Kapsamında Alınan Kararlar Açıklandı

Yeni biten kabine toplantısının ardından, Mart ayına kadar uygulanacak kademeli normalleşme süreci kararları açıklandı. Türkiye, koronavirüs tedbirlerini ilde salgın durum riskine göre farklı illerde uygulamaya başlıyor.

Uzun zamandır hafta içi akşamları ve hafta sonları tüm gün evlerine kapandı Türkiye, Mart ayı itibariyle kademeli normalleşme sürecine geçmeye hazırlanıyor. Yeni normalleşme sürecinde iller salgının yerel durumuna göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olmak üzere dört farklı kategoride değerlendirilecek ve bu kategorilere göre il bazında yasaklar kaldırılacak veya uygulanacaktır. Resmi bir açıklama paylaşılmadı. Bugün 15:55 başlıyor ve bir kabine toplantısının sona ermesiyle birlikte Türkiye'de kademeli normalleşme sürecinde uygulanacak tedbirler, restoranın durumu, yüz yüze eğitim, geçip geçmemek gibi ileride belli başlı konular oldu. İller

düşük riskli grup yüzleşmek için eğitim alıyor, hafta sonu kısıtlaması gevşetiliyor:

Yapılan açıklamalara göre düşük risk grubunda yer alan illerde yüz yüze eğitime resmi olarak başlandı. Ayrıca restoran, cafe, cafe de açılacak. Bununla birlikte, bu işletmelerde HES kodu ve kapasite limiti uygulanmaya devam edilecektir. Düşük risk grubu konumundaki iller için hafta sonları ve hafta içi sokak çıkış kısıtlamaları da gevşetildi.

81 il, orta riskli şehirler sarı, yüksek riskli şehirlerin kırmızı, turuncu ve çok yüksek riskli şehirler olarak belirtildiği haritada Türkiye'nin düşük riskli şehirleri mavi renkte. Kontrollü normalleşme döneminde verilecek kararlar değişken olacaktır. Diğer bir deyişle, kararlar vaka sayısının çeşitliliğine ve fazlalığına göre değişecektir.

Alınan kararlara göre düşük ve orta riskli şehirlerde sokağa çıkma yasağı tamamen kaldırıldı. Riskli ve çok yüksek riskli illerde pazar günleri hafta sonu kısıtlamaları bir süre daha devam edecek. Ülkemiz genelinde devam eden akşam 21.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı geçerliliğini koruyacak. Yüz yüze eğitim konusu da çok merak edilen bir konuydu. Alınan kararlara göre; İlköğretim okullarında 8. ve 12. sınıfların eğitime açılması kararlaştırıldı. Ayrıca mavi ve sarı ile işaretlenmiş düşük ve orta riskli illerde ilk, orta ve lise tüm kademelerde yüz yüze eğitime başlanmasına karar verildi. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde genel uygulama dışında sadece liselerde yüz yüze sınav yapılmasına karar verildi. Düşük ve orta riskli illerde bu vatandaşlar için zaman sınırlamasının kaldırılmasına karar verildi. Yüksek ve riskli illerde sokağa çıkma yasaklarının artırılacağı belirtildi.

'Çok yüksek riskli' illerin dışında restoran, restoran ve kafeler açıldı:Çok yüksek riskli iller dışında restoran, restoran, kafeterya, pastane, çay bahçesi ve kahvehane gibi yerlerin açılması kararlaştırıldı. Alınan kararlara göre bu tür yerler kırmızı ile işaretlenmiş çok yüksek riskli iller haricinde sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Ayrıca 10 saatlik işletme iznine sahip olan bu tür yerlerin maksimum kapasitelerinin yüzde ellisine kadar barındırabileceği açıklandı. Ayrıca halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler düşük ve orta riskli alanlarda faaliyet gösterebilecek. Yapılan açıklamalara göre bu tesisler sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında hizmet verebilecek.

Düğün ve nikah töreni şeklindeki düğünler kişi ve zaman sınırları dahilinde gerçekleştirilebilir:

Düğün şeklinde yapılacak düğünlerin ve düğün törenlerinin belirli sınırlamalar dahilinde yapılmasına karar verildi. Alınan kararlara göre düğün ve düğün töreni şeklindeki düğünler maksimum 1 saat yapılabilmektedir. Kişi sınırlaması düşük ve orta riskli illerde farklı, yüksek ve çok yüksek riskli illerde farklı olacaktır. Düşük ve orta riskli illerde maksimum 100, yüksek ve çok yüksek riskli illerde maksimum 50 kişinin katılımıyla düğün törenlerinin yapılması kararlaştırıldı.

Sivil toplum kuruluşları, ticaret birlikleri, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları; Düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılım sayısı 300 kişiyi geçmeyecektir.

Halkın çalışma saatleri ile ilgili düzenleme yapıldı. Kamuoyunun çalışma saatlerine göre Türkiye'nin her yerinde normalleşmesi yorumu. Valilikler gerektiğinde farklı düzenlemeler yapabilecektir.

Bunlara da Göz Atın

MEB’den Son Dakika Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme kararlarının ardından yüz yüze eğitime ilişkin açıklama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.