Zararlı içerikleri kaldırmayan sosyal medya şirketlerine ceza yolda

Birleşik Krallık'taki zararlı içeriği kaldırmazlarsa, sosyal medya şirketleri 18 milyon sterline veya küresel gelirlerinin yüzde 10'una kadar para cezasına çarptırılabilir ve bu platformlara erişim engellenebilir.

Birleşik Krallık'ta hükümet uzun zamandır beklenen Çevrimiçi Güvenlik Yasa Tasarısını açıkladı.

Önümüzdeki yıl yürürlüğe girmesi beklenen yasa tasarısına göre, içeriği kullanıcılar tarafından oluşturulan veya insanların çevrimiçi olarak başkalarıyla konuşmasına imkan veren sosyal medya platformlarının, çocuklara yönelik cinsel istismar, terörist materyal veya intiharı teşvik eden Mesajlar yayılmasını önlemesi ve sınırlaması gerekecek.

Facebook, Instagram, TikTok, Twitter ve diğer popüler sosyal medya platformları, çocukların zorbalığa maruz kalmasını veya pornografiyi önlemek için daha fazlasını yapmak zorunda kalacak.

Şirketler ayrıca aşı karşıtı söylemler gibi içerikler kullanmak zorunda kalacak. Yasal olsa da, yetişkinlere ciddi fiziksel veya psikolojik zarar verebilecek gönderilerle nasıl başa çıkılacağını belirleyen şartlar ve koşullar oluşturarak açıklayacaktır.

Gerekli adımları atmayan şirketler, hangisi daha yüksekse, 18 milyon sterlin veya yıllık küresel gelirlerinin yüzde 10'una kadar para cezasına çarptırılacak.

Aşağı inin İngiliz medya izleme ajansı Ofcom, Birleşik Krallık'taki yasalara uygun olmayan platformlara erişimi de engelleyebilir.

İkinci bir yönetmelik ile ilgili platformların yöneticilerine verilecek olası cezalar uygulanacaktır.

İngiltere Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Oliver Dowden, yasanın "Yeni bir hesap verebilirlik dönemi yaratacağını söyledi, ancak ifade özgürlüğünü korumak için de önemli.

Bunlara da Göz Atın

Mutasyon geçiren koronavirüs çocuklar arasında daha hızlı mı yayılıyor?

Bilim adamları, koronovirüs mutasyonundan kaynaklanan yeni varyantın çocuklar arasında daha kolay yayılma olasılığını araştırıyor. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.