RTÜK’ten kanallara ‘çok bilen’ uyarısı

Her gün, özellikle sabah programlarında belirli bir konuda 'uzman' olduklarını iddia eden kişilerin televizyonda göründüğünü görüyoruz. Bu kişiler arasında gerçekten de o alanda profesyoneller bulunsa da ne yazık ki para karşılığı televizyon programları yapanların da olduğu biliniyor.
RTÜK Başkan Yardımcısı'ndan ilginç TikTok paylaşımı
RTÜK, TV kanallarını bazı 'uzmanlar' konusunda uyardı!
Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bu konuda televizyon kanallarına uyarıda bulundu. Bazı kişilerin hukukçu, terör uzmanı, siyaset bilimci, sağlık bilimcisi, deprem bilimcisi gibi başlıklarla gündem üzerine yorum yaptıkları, ancak yeterli bilgiye sahip olmadıkları için halkı bilinçlendirmek yerine yanılttıkları belirtildi. RTÜK, programlara katılan misafirlerin kendi popülerliklerini artırmak için kasıtlı olarak spekülatif söylemler yaptıklarının görüldüğünü belirtti.

Bu kapsamda televizyon kanallarına yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi;

"Kasıtlı olmayan yorumların yer aldığı bu tür yayınlar ile kamu sorumluluğundan kaçınılmakta, yorumlarının yanlış bir şekilde kamu bilincini artırdığı ve bu durumda kamuoyunu bilinçlendirmek için yapılan yayınların amacından saptığı görülmektedir. Bu durum toplumda yanlış anlama ve öfkeye yol açmaktadır.Söz konusu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcılarına yaptırım uygulanması da mümkün olabilir.Yayıncıların açıklanan nedenlerle olası mağduriyetlerini önlemek için uzman seçiminde azami hassasiyet gösterilmelidir. misafir olarak danışılacak. Medya hizmet sağlayıcılarının dikkatine getirildi. "

Bunlara da Göz Atın

Ripple rekor kırdı, yüzde 50’den fazla değer kazandı

Ripple bugün öğleden sonra rekorunu kırdı. Piyasada Altcoin olarak bilinen sanal para, gün içerisinde yüzde 50'nin üzerinde değer kazandı ve Twitter'da gündem oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.