Yeni bir AMD Ryzen 9 5900 mobil işlemci sızdırıldı

Ekim ayında Ryzen 5000 serisi masaüstü işlemcileri tanıtan AMD, yeni yılda promosyonlara hazırlanıyor. 12 Ocak'ta düzenlenecek CES 2021 etkinliğinde tanıtılması beklenen Ryzen 5000 serisi mobil işlemciler, Intel ile rekabeti bir üst seviyeye taşıyacak. AMD Ryzen 9 5900 mobil işlemci serisinin amiral gemisi üç farklı seçenekle gelebilir.

Düz bir H modelinin yanı sıra HX ve HS modellerinin gelişi, yüksek hızlanma seviyesinin AMD lehine dönmesine neden olabilir.
16 çekirdekli Intel Alder Lake-S işlemci görüntülendi
AMD Ryzen 9 5900 mobil işlemci üç farklı seçenekle gelebilir
CES 2020'de tanıtılan Ryzen 4000 serisi mobil işlemciler, ileri teknoloji NVIDIA grafik kartlarıyla kullanılmadı. Ryzen işlemcilerle kullanılan en üst seviye grafik kartı RTX 2060 iken yeni işlemcilerle bunun değişeceği kesin. Özellikle Asus'un Strix model dizüstü bilgisayarlarda Ryzen işlemcileri tercih etmesi, kullanıcıları AMD işlemcili dizüstü bilgisayar satın almaya teşvik edecek. Sızan AMD Ryzen 9 5900 mobil işlemci, 8 çekirdekli 16 kanallı konfigürasyonla geliyor. İşlemcinin taban ve turbo frekans hızları sırasıyla 3.30 GHz ve 4.64 GHz olarak belirtildi. 16 MB L3 önbellek ile gelen işlemcinin Ryzen 9 5900H olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor. Geekbench tek çekirdekli testinde 1520 puan alan işlemci, çok çekirdekli testte 9325 puan alıyor.

Zen 3 mimarisiyle gelen işlemciler, 7 nm üretim sürecinden geçer. AMD'nin Zen 3 mimarisine sahip masaüstü işlemcilerde yaşadığı performans artışının mobil işlemcilerde de yaşanması bekleniyor. Ortaya çıkan tekli ve çoklu çekirdek skorları da bunu doğrulamaktadır. Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan işlemcilerin performansı markaların seçtiği kasa modeline göre değişiklik gösterebilir. İyi bir termal tasarıma sahip dizüstü bilgisayarlar işlemcinin daha yüksek saat hızlarına ulaşmasını sağladığından bu sonuçların ileride marka ve modele göre değişeceğini de belirtmekte fayda var.

Yeni Ryzen işlemciler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bunlara da Göz Atın

Google Pixel modelleri nabız ölçebilecek

Google, bu ay Pixel telefonlarda Fit uygulamasına kalp ve solunum hızı monitörleri ekliyor ve bunları gelecekte diğer Android telefonlara da eklemeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.