Almanya’da Evsiz İnsanların Kalması İçin Geliştirilen Fütüristik Tasarımlı Sığınak: Kapsüller

Almanya'nın Ulm şehri yaklaşık 2 yıldır kışın evsizlere hayat kurtaran birçok kapsül sunuyor. Kapsüller, gelişmiş yalıtım ve dayanıklı malzemelere ev sahipliği yapmaktadır.

Kış ayları çoğumuza sunduğu güzel manzaralarla huzurlu geçse de, bu dünyadaki bazı insanlar için son derece olumsuz olabilir:Evsizler. Yağmur veya kar yağışı onlar için zaten zorluklar getirirken, eklenen aşırı soğuk bazen kötü haberler duymamıza neden oluyor. Almanya'nın Ulm kentinde bu insanlara tüm dünyaya örnek olması gereken bir uygulama başladı. İlk olarak yaklaşık 2 yıl önce kullanılan bu uygulama sokakta konaklayanlar için bir sığınak sunuyor. Burası, içinde güneş panelleri ve iletişim sistemleri bulunan ahşap ve metalden yapılmış bir kapsüldür.

Kapsüller kullanımdan sonraki gece için hazırlanır:

Sıcaklık sıfırın altına düştüğünde sokak sakinlerine rahat bir ortam sunmak isteyen şehir, kapsülleri üretti. Kapsüller şehrin kilit noktalarına yerleştirildi. Gelişmiş izolasyona ve dayanıklı malzemelere sahip olan kapsüller ayrıca internet bağlantısına da sahiptir. Ancak kapsüllerdeki internet bağlantısı insanların kullanımına yönelik değildir. Bu bağlantı, bölmelerin bir kişi tarafından kullanılıp kullanılmadığını merkeze bildirmek için kullanılır. Kapsülün kapıları açılır açılmaz kapsülleri takip eden merkeze bir sinyal gönderilir. Bu sinyal sayesinde merkez, soğuk bir gecenin ardından hangi kapsülleri temizleyeceğini ve bir sonraki kullanıma hazırlayacağını biliyor.

Bunlara da Göz Atın

MEB’den Son Dakika Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme kararlarının ardından yüz yüze eğitime ilişkin açıklama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.