İbn-i Sina’nın Sihirli İlacı ‘Kolşisin’ Koronavirüsle Mücadelede Umut Oldu

Türk bilim adamları, İbn-i Sina'nın sihirli ilacı olarak bilinen kolşisinin koronavirüs salgınında da kullanıldığını duyurdu. Bu ilacı yıllar önce kalp hastaları için kullandıklarını belirten doktorlar, bu ilacın salgınla birlikte Rusya'dan İtalya'ya kadar birçok ülkede kullanıldığını söylüyor.

Kardiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Nazmi Gültekin ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr.Emine Küçükateş, tıbbın babası olarak bilinen ve 1000 yılı aşkın bir süre önce yaşamış olan İbn-i Sina'nın kullandığı bir ilacın koronavirüs vakalarında etkili olduğunu açıkladı. Kolşisin olarak bilinen ve acı çiğdemden elde edilen ilaç, yoğun bakımdaki hastaların ölüm oranında düşüşe neden oluyor. Kolşisin ayrıca "İbn-i Sina'nın sihirli ilacı" olarak lanse edildi. Kolşisin aslında uzun zamandır bilinen bitki bazlı bir ilaçtır. Bu ilacı daha önceki yıllarda kalp hastalarında kullanan Türk hekimleri, ilacın olumlu sonuçlar aldığını tespit ederek 2014 yılında yayınladı. Yıllar sonra koronavirüs salgınında tekrar kolşisini deneyen uzmanlar, bu ilacın koronavirüsün organlara saldırmasını engellediğini tespit etti .

İbn-i Sina'nın sihirli ilacı İtalya, İspanya ve Rusya'da kullanıldı

Gültekin ve Küçükateş'in yaptığı açıklamaya göre bu gizemli ilaç, koronavirüste enfeksiyon inhibitörü görevi görüyor. Vücuttaki iltihaplanmanın giderilmesine yardımcı olan kolşisinin İtalya, İspanya ve Rusya'da da kullanıldığını belirten doktorlar, vücudun savunma sisteminin zayıflaması üzerine virüsün aktivasyonu ile yaşanan sitokin fırtınasının kolşisin ile engellendiğini belirtiyorlar. Doktorlar, ilacın haricen kullanılmaması ve vatandaşların kolşisin istemekten kaçınmaları gerektiği konusunda uyarmayı ihmal etmiyorlar.

Doç. Dr. Emine Küçükateş'in yaptığı açıklamaya göre İtalya'da 140 COVID-19 hastasına kolşisin uygulandı. Kolşisin kullanılıncaya kadar bu hastaların durumunun çok ağır olduğunu belirten Küçükateş, 140 hastadan hiçbirinin İbn-i Sina'nın sihirli ilacının kullanılmasıyla ölmediğini belirtiyor.

Bunlara da Göz Atın

MEB’den Son Dakika Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme kararlarının ardından yüz yüze eğitime ilişkin açıklama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.