PS5 DualSense’te Oyunculara Kriz Geçirten Yeni Bir Sorun Ortaya Çıktı

Hemen hemen tüm oyun kollarında ortak bir sorun olan analog çubuk kayma sorunu, PS5 joystick DualSense'te de ortaya çıktı. Problem şu; Normal şartlarda uzun süreli kullanım sonucunda ortaya çıkan bu sorun, PS5'te sadece 10 günlük kullanımdan sonra kendini gösterebilir.

Beklenmedik bir şekilde piyasayı kasıp kavuran Nintendo'nun taşınabilir oyun konsolu Nintendo Switch'in piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, "Joy-Con drift" (Joy-Con drift) adı verilen bir sorun çıktı. Söz konusu konuda Joy-Con'un Nintendo Switch'in denetleyicisi olan analog kontrol çubukları, oyuncular dokunmasa bile oyunlara komutlar göndererek oyun deneyimini mahvediyordu. Nintendo için oldukça baş ağrısı olan ve sonunda oyunculardan özür dileyen Joy-Con drift benzeri bir süreçtir Şimdi sorun, PlayStation 5'in resmi joystick'i DualSense'te ortaya çıktı. PS5 konusu altında bazı şikayetlere ve paylaşılan videolara baktığımızda Reddit'te, DualSense'in analog çubuklarının, oyuncular dokunmasa bile oyuna komutlar gönderdiğini görüyoruz.

PS5 DualSense'in analog çubukları oyunlara kendi başlarına komutlar gönderir

Kendi kendine komut verme, birçok kumanda kolunun ortak bir sorunu olarak düşünülebilir. Çünkü haberi yazan ben bile analog çubuğun kendi başına birçok farklı joystick ile komut gönderme problemi yaşadım. Ancak EverGreatestxX adlı Reddit kullanıcısı, PS5'i aldıktan sadece 10 gün sonra analog çubuk kayma problemini yaşamaya başladığını ifade ettiği için buradaki "uzun kullanım" ifadesine dikkat etmek gerekiyor.

Ayrıca Reddit kullanıcılarının Verity21 ve ktg15 isimli paylaştığı videolara baktığımızda analog stick shift problemini daha net görebiliyoruz. EverGreatestxX, sorunu çözmek için Bluetooth'u kapatıp açmaya, DualSense'i sıfırlamaya, PS5'i kapatıp açmaya ve hatta olası bir düşük pil durumunda DualSense'i bir gecede şarj etmeye çalıştığını, ancak herhangi bir sonuç alamadığını belirtiyor.

Bunlara da Göz Atın

Eş Zamanlı Oyuncu Sayısı Rekoru Kıran Valheim, Dünyanın En Çok Oynanan 2. Oyunu Oldu

Valheim, eşzamanlı oyuncu sayısında yeni bir rekor kırdı. 502 bin oyuncuya ulaşan Valheim, dünyanın en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.