57 Yıldır Gökyüzünü Gözetleyen Arecibo Gözlemevi Çöktü

Kapılarını ilk olarak 1 Kasım 1963'te açan Arecibo Gözlemevi, mühendislerin tahminlerini doğru yaparak çöktü. 1 Aralık'ta hizmet dışı bırakılan rasathanenin çöküşünde herhangi bir yaralanma bildirilmedi.

57 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı'nın bir parçası olan Arecibo Gözlemevi; 1963 yılında inşa edilmiştir. Gözlemevi, günümüze kadar radyo astronomi, atmosfer bilimi ve radar astronomi alanlarında bilimsel çalışmalarda aktif olarak kullanılmaktadır. Bilimsel çalışmalara önemli katkılar sağlayan Arecibo Gözlemevi, günümüzde çok farklı bir şekilde ön plana çıkmıştır. Gözlemevi gece saatlerinde kendiliğinden çöktü. Ancak rasathanenin bu çöküşü sürpriz olmadı. Çünkü bugüne kadar birçok mühendis teleskopun çökeceğini tahmin etmişti.

Teleskopun son versiyonunun görüntüleri yayınlandı:

Çöken Arecibo Gözlemevi'nin resimleri gündüz saatlerinde paylaşıldı ve manzara ortaya çıktı. Gözlemevinin üzerindeki 900 tonluk platform artık yerinde değildi. Ulusal Bilim Vakfı açıklamasında yaralanma bildirilmediğini paylaştı. Rasathanenin çöküşüne ilişkin tahminler 19 Kasım'da güçlendirildi. O sırada vakıf, gözlemevindeki kabloların her an bir hataya kurban gidebileceğini duyurdu. Bu hata ayrıca platformun tamamen çökmesine neden olur. Ulusal Bilim Vakfı bunu tahmin ederek gözlemevini kontrollü bir şekilde yıkmaya karar verdi. Ancak bu kararın önünde bir hata daha oldu.

Bunlara da Göz Atın

MEB’den Son Dakika Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme kararlarının ardından yüz yüze eğitime ilişkin açıklama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.