Akıllı deri akıllı saatlerin yerini alabilir!

Amerika Birleşik Devletleri'nden bilim adamları, gelecekte akıllı saatlerin ve bilekliklerin yerini alabilecek akıllı deri ürettiler. Colorado Eyalet Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, insan derisinden esinlenerek esnek, tamamen geri dönüştürülebilir bir baskılı devre kartı olan giyilebilir bir elektronik cihaz geliştirdiler.
Apple Watch SE ve Apple Watch Series 5 karşı karşıya!
Akıllı deri kendini yenileyebilir
Araştırmacılar, akıllı derinin Science Advances olduğunu söylüyor. Bunu da yayınlanan bir makalede anlattılar. Cihaz tıpkı gerçek cilt gibi yenilenebilir. Ayrıca, bir kullanıcının vücut ısısını ölçmekten izleme adımlarına kadar çok çeşitli duyusal görevleri güvenilir bir şekilde gerçekleştirir.
Ayrıca cilt yeniden yapılandırılabilir. Bu, cihazın vücudun herhangi bir yerine sığacak şekilde herhangi bir şekilde takılabileceği anlamına gelir.
Bu cihazlar robotlar ve insanlar üzerinde rahatlıkla kullanılabilir. Araştırmacılar 2018'de e-cilt tasarımından daha önce bahsetmişlerdi, ancak şimdi konsepti önemli ölçüde geliştirdiler ve cihazı daha elastik hale getirdiler.

Ürünün üretimi için bilim adamları serigrafi kullanıyor. Yukarıdaki resimde sıvı metalden yapılmış bir tel örgü görülmektedir. Daha sonra bu zincirleri oldukça elastik Polyamidden yapılmış iki ince film arasında bağlar.
Sonuç olarak, cihaz bir yamadan biraz daha kalındır ve ısıtıldığında cilde uygulanabilir. Son olarak, içindeki elektronik bileşenlere zarar vermeden herhangi bir yönde yüzde 60 esneyebilir.

Bunlara da Göz Atın

Google Pixel modelleri nabız ölçebilecek

Google, bu ay Pixel telefonlarda Fit uygulamasına kalp ve solunum hızı monitörleri ekliyor ve bunları gelecekte diğer Android telefonlara da eklemeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.