Bakan Varank’tan Volkswagen açıklaması: “Biz değil, onlar kaybeder”

Manisa'da Volkswagen fabrikasına yatırım yapan firmalar için bile son dönemde salgın zeminler gösteren Türkiye dahil tüm yeni fabrika yatırımlarını iptal ettiklerini açıkladı. Kısa bir süre önce tasfiye edilen şirketin Türkiye'de Alman markasını kurduğu ortaya çıktı. Gelişmeleri takip etmek

ilk açıklama Türkiye'den geldi. Volkswagen CEO'su Herbert, Diesse ile ilgili endişelerini yazdığını dile getiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, mektup yazarı şöyle özetlendi:

"Bunu Türkiye için çok önemli bir ülke olarak görüyoruz. Türkiye'ye yatırımı nasıl kazanacağımızı biliyoruz. Şahsen ben Türkiye çok önemli bir pazar, bir üretici olarak görüyorum, yatırım için doğru olduğunu biliyorum ama büyük bir dalgalanma oldu. pandemi döneminde otomobil endüstrisi. Yeni yatırım yapma istekliliklerini ve yönetim kurulumuzu terk ettik. Mevcut fabrikalarını her yerde güncelleyerek çözmek istiyorlar. Çünkü sektörde ne olacağını bilmiyoruz. "

Varank'ı görüşmek için 2 kez transferlerin Türkiye'ye geldiğini belirten Diessen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim talebimiz yok ve orada bana ne yapmak istediklerini anlattı. Resmi açıklamamıza bunu biliyorum ama bu şirketler global şirketler ama baktığınızda yönetim kurullarında, yerel yönetimler, yani eyaletler burada bir etkiye sahip, gönder ortaklıklar var, yabancı ortaklar var, tüm bu dengeleri koruyarak yatırım kararları veriyorlar, yapmayanların da olduğunu biliyorduk. Diess basına yaptığı açıklamalarda bunu da söyledi, bunu basına açıklamaları üzücü ve altı çizilmesi gereken bir konu.Aşağıda kurduğum ilk görüşmeyi hatırlıyorum. onlara, 'Bakın Türkiye olarak önemli bir ekonomiyiz var, küresel yatırımcılara çok önem veriyoruz ama bu işi yapacağız lütfen ekonomik karar verin, siyasi karar verin. siyasi karar, izin ver Bu işi başlatıp enerjimizi boşa harcamayız. Bize o gün, "Asla siyasi kararlar vermeyeceğiz" dediler. "Dedi." Global firmaların kendileriyle konuştuğuna dikkat çeken Varank, "Volkswagen bu işte kaybeder, biz değil. Çünkü yatırımcılarını ekonomik kararlarla değil siyasi kararlarla aldattıklarını itiraf ettiler. Kendi otomobil projemize güveniyoruz. Kapımız açık. Türkiye önümüzdeki aylarda üretimde dünyanın parlayan yıldızı olacak. Türkiye'ye yatırım kazandıracak. "dedi.

Bunlara da Göz Atın

Avrupa’da ilk kez, hibrit ve elektrikli araç satışları dizelleri geride bıraktı

Jato Dynamics'in verilerine göre, Eylül 2020'de Avrupa tarihinde bir ilk yaşandı. İlk kez, aylık hibrit ve elektrikli araç satışları dizelleri geride bıraktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.