Cyberpunk 2077 geliştiricileri yönetime sinirli: “Neden oyun bitmeden bitti dediniz?”

CD Projekt Red tarafından yayınlanan ve geliştirilen bu yılın en çok beklenen oyunlarından Cyberpunk 2077, yaklaşık bir hafta önce piyasaya sürüldü. Maalesef oyunun performans açısından üzüntüsü artık her gün karşımıza çıkıyor ve oyun dünyasında nadir olan şeyleri görüyoruz. Oyun çıktığından beri oyunla ilgili şaşırtıcı şeyler durdu ve bunlara bir yenisi eklendi. Perşembe günü CD Projekt'in geliştiricileri ve yönetim ekibi bir toplantıya katıldı. Toplantının genel vurgusu, bazı geliştiricilerin yönetime sorduğu kritik sorulardır. Maalesef soruların hiçbiri doğru cevaplanmadı. En çarpıcı sorulardan biri, "Ocak ayında oyun bitmeden önce oyunun neden bittiğini neden açıkladınız?" soru. Ocak ayında oyun nisandan eylül ayına ertelendiğinde oyun hakkında "oyun aslında bitti ama bazı şeylerin üstesinden gelinmesi gerekiyor" denildi.

Dikkat çeken bir diğer soru ise, "Geliştiriciler ekstra iş yaparak zor koşullarda nasıl çalışırlar, şirketleri sömürmekle ilgili bir oyun nasıl oynanır? Yapabilir misin?" Sorunun CD Projekt ile ilgili bir referansı olduğu açıktır. Oyunun son ertelenmesinden önce firmanın CEO'larından ekstra zamanın iyi olduğuna dair açıklama geldi ve ardından özür dilendi. Son açıklamalara bakıldığında sadece oyuncuların değil, geliştiricilerin de öfkeli olduğu aşikar.

The Witcher 3 ile oyuncuların güvenini ve sevgisini kazanan CD Projekt, oyuncu dostu bir firma olarak tanındı. Maalesef oyunun çıkışından sonra yapılan hatalar ve haklı olarak söylenen yalanlar oyuncuları rahatsız etti. Oyun piyasaya sürülmeden önce eski nesil konsollarda iyi çalıştığı söyleniyordu ancak daha dün sabah oyun düzgün çalışmadığı için PlayStation Store'dan kaldırıldı. Bunun oyun dünyasında neredeyse hiçbir şey olmadığı söylenmelidir.

Sadece performans ve hatalar değil, aslında sorun. Oyun içerik olarak kaliteli olsa da oyunculara 8 yıldır söylenilen şey bu değildi. Oyunculara bir rol yapma oyununun sunulacağı söylendi ve buna göre reklamı yapıldı ancak gördüğümüz oyun bir açık dünya aksiyon oyunu. CD Projekt Red'in güvenimizi yeniden kazanmasını umuyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Konami’nin Irak’taki savaşı konu alan iptal edilen FPS oyunu Six Days in Fallujah yeniden duyuruldu

Konami 2009 II'de iptal edildi. Felluce Muharebesi konulu Six Days in Fellujah savaş oyunu yeniden duyuruldu. Bu yıl çıkması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.