ABD Ticaret Bakanlığı, Çin Merkezli 60’tan Fazla Şirketi Kara Listeye Aldı

ABD Ticaret Bakanlığı, Çin merkezli 60'tan fazla şirketin "ulusal güvenliği korumak" nedeniyle kara listeye alındığını duyurdu. Bakanlık tarafından kara listeye alınan şirketler arasında ülkenin en büyük mikroçip üreticisi olan SMIC ve drone üreticisi DJI var.

ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetimi, görevdeki son haftalarında Çin üzerindeki baskıyı artırmaya devam ediyor. Gün içinde Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, aralarında ülkenin en büyük çip üreticisi SMIC ve drone üreticisi DJI'nin de bulunduğu Çin merkezli 60'tan fazla firmanın kara listeye alındığı açıklandı.

Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ilk olarak Fox Business'a gitti. Haberlerin ardından Çin'in en büyük çip üreticisi SMIC'in hisseleri Hong Kong'da% 5,2 düştü. SMIC, Çin'in en büyük mikroçip üreticisi olmasının yanı sıra mobil iletişim ve 5G teknolojileri alanında çalışan Qualcomm ve Broadcom gibi teknoloji şirketlerinin en önemli tedarikçilerinden biri olarak biliniyor.

ABD, ulusal güvenlik nedenleriyle birçok Çinli şirketi kara listeye aldı:

"Ulusal güvenlik Çok sayıda şirketi koruma amaçlı kara listeye ekleyen Ticaret Bakanlığı, bu şirketlerin belirli ABD teknolojilerini edinme yeteneklerinin sınırlı olacağını ve ABD ihracatçılarının bu şirketlere satış yapmak için lisans başvurusu yapmak zorunda kalacağını belirtti.

Açıklamada SMIC ve DJI'nin yanı sıra, 60 Şirketin ABD ulusal güvenliğine veya dış politika çıkarlarına aykırı olduğu düşünülen eylemler nedeniyle kara listeye eklendiği Halk Kurtuluş Ordusu programını destekleyen kuruluşlar var. işlerini desteklemek için ABD menşeli ürünler ve ABD ticari sırlarını çalmaya çalışan kuruluşlar satın alın.

Bunlara da Göz Atın

beIN Sports, “Be Fair” Logosu İçin Fenerbahçe’yi Mahkemeye Veriyor

Yayıncı ile yaşadığı gerilim nedeniyle Adil Olun yazılı tişörtlerle maç öncesi ve sonrasında röportajlarda yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.