Spotify’ın 3. Çeyrek Sonuçları Belli Oldu: Abone Sayıları Yükseldi, Marj Düştü

Spotify'ın 3. Çeyrek sonuçlarına göre, şirket bu dönemde 6 milyon yeni ücretli abone kazandı ve 1,9 milyar Euro gelir elde etti. Şirketin işletme zararı 40 milyar Euro oldu.

Dünyada en çok kullanılan çevrimiçi müzik dinleme platformlarından biri olan Spotify, pandemi döneminde abone sayısı artmasına rağmen gelirinde önemli bir düşüş yaşadı. Üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan Spotify, bu dönemde 6 milyon yeni ücretli abone kazanarak toplam ücretli abone sayısını 144 milyona çıkardı. İlk dönemde şirket tahminlerini 4 milyon olarak tutarken, analistler 5 milyon yeni abone bekliyordu. Şirketin Rusya ve diğer 11 ülkede devreye girmesi sayesinde bu sayı, tahminleri aşarak 6 milyona ulaştı. Spotify, bu geliştirme ile toplam kullanıcı sayısını 320 milyona, reklamlı ücretsiz abone sayısını artırdı. Yüzde 29 artış elde eden şirket, son çeyrekte 1,9 milyar Euro gelir elde etti. Yıllık bazda, şirket yüzde 14'lük bir artış elde etti, ancak yine de 40 milyar Euro işletme zararı yaşadı. Bu sonuçlara göre Spotify, geçen yılın aynı dönemine göre önemli bir düşüş yaşadı. Spotify neden zarar etti

Spotify yeni aboneler kazanmış olsa da bu abonelerin çoğu düşük ödemeli planları tercih eden kişilerdi. Bu, şirketin faaliyet marjının düşmesine neden oldu.

Spotify dördüncü çeyrekte nasıl bir sonuç bekliyor? Online müzik platformu ise 2020'nin son çeyreğinde yaklaşık 8 milyon ücretli abone kazanmayı hedefliyor. Uzmanlara göre abone sayısındaki artışa rağmen 2,46 milyar dolarlık gelir ve 2,56 milyar dolar işletme zararı Son çeyrekte 70 ila 90 milyar euro öngörülüyor. Spotify, Apple Spotify ile boğuşuyor Apple'ın yüzde 30 paydası olan Apple'ın uygulama mağazası App Store'dan ücretli aboneliklerden kesildiğinden şikayetçi. Epic Games ile Apple aleyhine dava açan firma, bu oranın çok yüksek olduğunu ve düşürülmesi gerektiğini belirtiyor.

Bunlara da Göz Atın

beIN Sports, “Be Fair” Logosu İçin Fenerbahçe’yi Mahkemeye Veriyor

Yayıncı ile yaşadığı gerilim nedeniyle Adil Olun yazılı tişörtlerle maç öncesi ve sonrasında röportajlarda yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.