Volkswagen Türkiye Fabrikası Hakkında Yaşanan Tüm Gelişmeler

2018/2019 yılından itibaren Volkswagen'in kurulacağı fabrikası ve Türkiye'ye yatırımlar konuşuldu. Volkswagen Türkiye, bu çalkantılı dönemde tavanda resmi olarak şirketini kurmasını ümit ederken, Volkswagen tam 4 kez yapılacak yatırımlardan vazgeçti. Peki şu ana kadar bu süreçte başka neler oldu? Birlikte daha yakından bakıyoruz.

Volkswagen, 2018 yılında sahip olduğu Seat ve Skoda otomobillerinin bazı modellerinin taleplerine yetişememeye başladı. Üretim anlamında geride kalan şirket, Doğu Avrupa çevresinde yeni bir fabrika açma girişimine başladı. Türkiye, Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan konuşan ülkeler arasındaydı.

Ancak bu adaylar arasında lojistik ve altyapının yanı sıra bölgedeki en öne çıkan aday Türkiye oldu. Volkswagen'in fabrikası Türkiye'de açılacak Türkiye, Volkswagen'in kurduğu türden bir şirkettir. Ancak birbiri ardına yaşanan olaylarla Volkswageni bu kararı erteledi ve sonunda fabrika açmaktan vazgeçti. Olayların sürecine ve genel gidişatına yakından bakıyoruz.

Türkiye ile ilgili tüm gelişmelerle Volkswagen fabrikası:

2018 yılında Volkswagen'in Türkiye'de fabrika açmaya hazırlandığı söylentileri gündeme geldi. Volkswagen'in Türkiye'de açacağı fabrikanın lokasyonu kesinleşti. Türkiye resmi Volkswagen olarak kuruldu. Volkswagen'in yatırımının değeri ortaya çıktı. 2019 yılında ilk erteleme kararı Volkswagen'den geldi. Bulgaristan, Volkswagen fabrikasına saldırı düzenledi. Ticaret Bakanlığı ve Volkswagen yatırımla ilgili umut verici açıklamalarda bulundu. Volkswagen CEO'su yaptığı açıklamalarla fabrikanın çalışmasını zorlaştırdı. Volkswagen, nihai kararını 2019 bitmeden açıklamaya karar verdi. Daha sonra bunu Şubat 2020'ye erteledi. Volkswagen kararını tekrar 2020 ortalarına erteledi. 2020'nin ortalarına doğru Volkswagen'in İzmir Limanı'nda yer ve Manisa'da arsa tahsis ettiği ortaya çıktı. Alman otomotiv dergisi, Türkiye'deki Volkswagen fabrikasının AutomobilWoche tarafından tamamen açılması için verdi. Volkswagen, Ford ile Türkiye'de yeni bir yatırım yapmaya hazırlanıyor.

2018 Volkswagen ile birlikte Türkiye'de fabrika açmaya hazırlandığı söylentileri yükseldi

Almanya'daki fabrikada yer açmak isteyen Volkswagen'in 1 milyona kadar elektrikli araç satış hedefi 2023 2025; yeni fabrikalara ve yatırımlara kapı açtı. Doğu Avrupa olarak ilk Bulgaristan ve Sırbistan genel olarak Volkswagen'i tercih ediyor ve bu da ülkede fabrika açma imkanlarını artırıyor. Fabrikanın yıl sonuna kadar üretime başlaması planlanıyor

2022 Seat Ateca ve Skoda Karoq modelinin üretimini yapacaktı. Bu, Almanya'daki fabrikalarda elektrikli araçlara yer açacaktı. Türkiye'nin Volkswagen'e paralel olarak verdiği düşük işçilik maliyeti ve teşvikler, kesin olarak Türkiye'de fabrika açmaya karar vermiş görünüyor. Daha sonra bu söylentiler Volkswagen'de yapılan yönetim kurulu toplantısı ile sonuçlandı.

Bunlara da Göz Atın

beIN Sports, “Be Fair” Logosu İçin Fenerbahçe’yi Mahkemeye Veriyor

Yayıncı ile yaşadığı gerilim nedeniyle Adil Olun yazılı tişörtlerle maç öncesi ve sonrasında röportajlarda yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.