Bilim İnsanlarına Göre Koronavirüse Karşı Sürü Bağışıklığı Yaklaşımı, Sadece Aptallık

ABD'de 4 Ekim'de imzalanan Büyük Barrington Deklarasyonu, bilim adamlarını ülke geneline böldü. Koronavirüs salgınına karşı sürü bağışıklığının kazanılmasını öngören bu açıklama, bazı bilim adamlarına göre tam bir "aptallık" tır. Uzmanlar arasında ciddi bir kesim, sürü aşılama yönteminin hiçbir işe yaramayacağını düşünüyor.

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri de şüphesiz ABD oldu. Aslında bu ülke bir süredir salgının merkezi olmuştur. Ancak özellikle Trump yönetimi, koronavirüs salgınına yeterince dikkat etmiyor. Nitekim 4 Ekim'de "Büyük Barrington Deklarasyonu" adlı bir öneri imzalandı. Bu teklif yalnızca salgın bağlamında risk altında olan ve diğer insanları yeniden özgürleştiren kişileri korudu. Bildiriyi desteklemeyen bilim adamları bu teklife büyük tepki gösteriyor. Büyük Barrington Deklarasyonu'nun temeli, sürü bağışıklığının sağlanmasıdır. Yani bu bildirgeyi hazırlayıp imzalayanlar, insanları kendi başlarına bırakarak salgını arka plana bırakmayı savunuyorlar. Bildiriye göre insanlar salgın öncesi hayatlarına dönerek kendi kendilerine aşı olmaya çalışacaklar. Ancak bazı bilim adamlarına göre bu durum tam anlamıyla "aptalca". ABD'nin gündeminde olan bildirgeye ilişkin 14 halk sağlığı kuruluşu tarafından kınama açıklaması yayınlandı. Bu açıklamada, koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanacağı düşünülen sürü dokunulmazlığının uygulanmasının bir strateji değil basit bir siyasi karar olduğu vurgulanıyor. Uzmanlara göre böyle bir karar, ABD halkı için sadece ticaret umutlarının ötesine geçmeyecek. Bildirgeye karşı olan uzmanlar, bu tür boş konularla uğraşmak yerine salgına karşı sorumlu, güvenilir ve adil davranma tekniğinin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bunlara da Göz Atın

BioNTech COVID-19 Aşısı, Doğurganlığı Etkilemiyor Ancak Sonraki 2 Ay Hamilelik Tavsiye Edilmiyor

Geçtiğimiz haftalarda İngiltere'den onay alan Pfizer ve BioNTech aşısı, kısırlığa neden olduğu iddialarıyla gündeme geldi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.