Yeni Ekran Kartları ve İşlemciler Beklenmeli mi?

Özetle, bir RTX 2000 serisi grafik kartı satın almayı planlıyorsanız, yeni Ampere RTX 3000 kartlarını beklemeniz akıllıca olacaktır. Ayrıca Radeon RX 6000 serisine de değineceğiz. Öte yandan, Ampere ile sunulan tek şey grafik performansı değil. RTX 3000, NVIDIA tarafında PCIe 4.0 arayüzünü destekleyen ilk grafik kartı ailesidir. Ayrıca RTX IO adlı bir teknoloji de masaya geldi. RTX IO, Microsoft’un DirectStorage teknolojisini temel alırken oyun yükleme sürelerini önemli ölçüde hızlandıracak. Ayrıca Turing mimarisi RTX 20 serisi ekran kartları da bu geliştirmeden yararlanacak. Görünüşe göre AMD, 2K ve 4K oyun için farklı grafik kartı seçenekleri sunacak. Şimdi ya da daha sonra 1080p oyunculuk için farklı modeller olacağını biliyoruz ama tarih veremiyoruz. RTX 3000 serisi kartlar herkes tarafından beğenilse de AMD cephesinin hareketini beklemekte fayda olabilir. Son olarak AMD’nin yeni nesil RDNA 2 mimarisinden bahsedelim. Kırmızı ekip 28 Ekim’de bu grafik mimarisini tanıtacak ve en son Radeon RX 6000 serisi grafik kartlarını da göreceğiz.

Intel 10. Nesil Comet Lake-S

Amper mimari kartlar hem gerçek zamanlı ışın izleme hem de geleneksel görüntü işleme senaryolarında mevcuttur. Turing’e göre güçlü bir seçenek olduğu ortaya çıktı. Yeni RTX 3080’e bakıldığında 4K çözünürlükte rahat bir oyun deneyimi sunacak gibi görünüyor. RTX 3070’e geldiğimizde 2K (1440p) oyun oynamak için ideal bir ekran kartı olacak. Amiral gemisi RTX 3090, 8K gibi çok daha yüksek çözünürlükleri zorlayarak çıtayı yükseltecek. Bu kartı düşünenler çoğunlukla Core i9-10900K ve AMD Ryzen 9 3950X gibi işlemcilere yönelecek. 8 Ekim’de tanıtılacak Zen 3 işlemcilerini bekleyenler de var. Intel şu anda 10 çekirdekli ve 20 iş parçacıklı Core i9 10900K ile saf oyun performansı açısından liderdir. Ancak böyle bir işlemciye sahip bir Z490 anakart satın almak istiyorsanız poşeti çok açmanız gerekebilir. Ancak, amacınız oyun oynamaksa ve bütçeniz yeterliyse, bu tür bir üst düzey CPU’yu seçebilirsiniz. Öte yandan Core i7-10700K, i5-10600 (10600K) veya 10400F gibi seçeneklere de bakmaya değer. Anakart seçimi, mevcut ihtiyaçlara bağlı olarak B460 veya H410 modellerine kayabilir. Bu bağlamda aklınıza takılan her türlü soru için Technopat Sosyal’de bir konu açabilirsiniz.

PCIe 4.0

RDNA 2 ve Radeon RX 6000

AMD’nin son yıllarda işlemci tasarımındaki başarılarını hatırlayalım. Zen 3 tabanlı işlemcilerin 8 Ekim’de tanıtılacağını öğrendik. Tanıtımdan hemen sonra satışlar başlamasa da kasım ayında yeni işlemcilerin raflarda yerini alması muhtemel görünüyor. Aksi takdirde en geç Aralık ayı başında olacaktır. Bu nedenle CPU seçiminizi yapmadan önce yeni Zen 3 mimarisini ve Ryzen 4000 serisi yongaları görmenizde fayda var.

Yeni RTX IO projesi ile işlemci ve belleğin eskisi kadar yüklenmeyeceğini baştan söyleyelim. En azından şimdilik bilgimiz bu yönde ve önümüzdeki yıl her şey netleşecek. Yeni bir GPU satın almayı düşünüyorsanız, muhtemelen bir CPU yükseltmesi de düşünüyorsunuz. Ama belki gerekli olmayacak.

AMD Zen 3 ve Ryzen 4000

Ayrıca, Intel 400 serisi anakartların şu anda PCIe 4.0’ı desteklemediğine dikkat edilmelidir. Bunun nedeni 10. nesil Comet Lake-S ailesindeki sınırlamalardır. Bazı Z490 anakartlar PCIe 4.0 için destek sunsa da, bu destek 11. nesil Rocket Lake-S ile aktif olacak.

Peki PCIe 4.0’ın avantajları nelerdir? Şimdilik, sadece depolama dersek yanılmış olmayız. Nitekim 7 GB / sn hıza ulaşan bir Samsung 980 Pro veya yeni yüksek hızlı NVMe SSD’lerden birine sahip olmak istiyorsanız PCIe 4.0’ın sizin için önemli olduğunu söyleyebiliriz. AMD B550 ve X570 gibi yonga setleri, PCIe 4.0 desteği sunar. PCIe 4.0 hakkında konuşalım. Muhtemelen şu anda PCIe 3.0 destekli bir platform kullanıyorsunuz ve bu anakartlar yeni nesil grafik kartları için fazlasıyla yeterli. Dolayısıyla, yeni bir grafik kartı satın almayı veya sistemi yükseltmeyi düşünüyorsanız, PCIe 4.0 desteğini arka plana koyabilirsiniz. Ancak RTX IO teknolojisi hayatımıza girdikçe PCIe 4.0 desteği daha da önem kazanabilir. NVIDIA, RTX IO geliştirme aracını gelecek yıl yayınlayacak ve muhtemelen 2022’ye kadar RTX IO destekli oyunları görmeyeceğiz. NVIDIA’nın RTX 3000 serisi grafik kartlarını piyasaya sürmesiyle, birçok kişi şimdiden planlarını yapıyor. Bazı kullanıcılar RTX 20 serisi Turing kartları (2080 Ti, 2080 SUPER vb.) Satışa sunarken, diğerleri yeni ara modeller beklemektedir. Tabii bu yükseltmeler için bütçe tarafında bütçe defteri yapılmaya başlandı. AMD, fiyat açısından Ampere kartlarına karşı rekabetçi modeller sunmaya hazırlanıyor. Diyelim ki bu kartlar VRS ve Işın İzleme Teknolojisi ile gelecek. Büyük Navi’yi beklemek faydalı gibi görünüyor.

RTX 3000 ve RTX IO

Donanım meraklıları ve oyuncular, sistem yükseltme ve yeni sistem koleksiyonu açısından soru işaretlerine sahip olabilir. Bu nedenle, yeni tanıtılan ve beklenen donanımlara genel bir bakış sunuyoruz.

Bunlara da Göz Atın

MediaMarkt Türkiye Microsoft Xbox Series X ve Series S Satışına Başladı

MediaMarkt'ın yeni nesil Xbox oyun konsolu Xbox web sitesinde Türkiye, Series X ve Series S modellerinin satışını açtı. İşte fiyatlar ......

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.