Reddit Örgütlenmesi Nasıl Oldu? Şakayla Başlayıp 9 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaşan Dogecoin’in Hikayesi

Dogecoin, internet fenomenine dönüşen Doge ("Doj" veya "Doc" olarak telaffuz edilir) ve coin (para), İngilizce "Dog" kelimesinden oluşur.

Hikayedeki Doge, Japonya'nın Sakuro kentinde yaşayan bir anaokulu öğretmeni olan Atsuko Sato'nun Shiba Inu köpeği Kabosu. Yani Dogecoin'de görülen köpek suratı Kabosu'ya ait.

Bu yıl 60 yaşına girecek olan Sato, 2008 yılında bir sığınaktan Kabosu satın aldı. 2009 yılında yazmaya başladığı blogunda ailesi, kedileri Tsutsuji ve Ginnan'ın fotoğraflarını paylaşan Sato, Kabosu'nun fotoğrafını paylaşmaya devam edecek. 23 Şubat 2010'da yıllardır fenomen olacak. Kabosu'nun neredeyse insan yüzüne benzeyen bir ifadeyle baktığı fotoğraf, önce 4chan adlı platformda ardından Reddit'te milyonlarca kişiye yayıldı. Şimdi 15 yaşında olan köpeğin yüzü kesilmiş ve birçok farklı fotoğrafa yapıştırılmıştır.

Doge hareketinin en önemli özelliği, fotoğrafın üzerine Kabosu'nun "iç sesini" gramer açısından yanlış kelimelerle yazmasıdır.

Kabosu koyduğunu söyledi. Kabosu'nun 2013'teki şöhreti, farkında olmadan bir girişimin başlangıcıydı. Avustralya, Sidney'deki ürün müdürü Jackson Palmer, 27 Kasım 2013'te, Bitcoin ağırlıklı kripto para piyasasından pay almak isteyen düzinelerce altcoinin ortaya çıkışını hicveden tweet attı:Dogecoin'e yatırım yapıyorum. Eminim bu gelecek en büyük şeydir. (Palmer bu tweet'i bir süre sonra sildi)

Bu tweetin ardından Palmer'ın arkadaşları genç girişimciyi Dogecoin'i gerçekten hayata geçirmeye teşvik etti.

Her şeyin başladığı akşam Palmer, Aralık 2013'te Vice ile yaptığı röportajda şunları açıklıyor:

"İşten sonra bir akşam bir birayla oturdum. Bol bol boş vaktim oldu ve Dogecoin.com satın aldım. Para biriminin fotoşopunu alıp web sitesine koydum." Kasım 2013'te web sitesini kuran Palmer, şöyle bir problem:Dogecoin'in gerçek bir kripto para birimi haline gelmesi için gerekli olan yazılım ABD'li yazılım geliştiricisi Billy Markus devreye girdi. O sırada Portland, Oregon'da yaşayan Markus, Dogecoin.com web sitesini gördükten sonra Palmer ile temasa geçti. Markus IBM'de çalışan, o sırada dijital para birimi yapmak istiyordu, ancak pazarlama aşamasında sorun yaşayacağını düşünüyordu.

Başka bir deyişle Markus, Palmer'ın yazılım geliştiricisini tanımlıyor. Sidney'de Pazarlama Analisti eğitimi alan Palmer, tamamladı. Markus'un tanıtım eksikliği. Billy Markus, 2011'den beri piyasada bulunan Litecoin'den türetilen Luckycoin üzerinde Dogecoin'i kodladı. Litecoin'in kriptografik şifreleme algoritması Scrypt, Dogecoin'de kullanılıyor.

Palmer ve Markus, D'yi piyasaya sürdükten sadece iki hafta sonra 6 Aralık 2013'te ogecoin, madalyonun değeri yüzde 300 arttı. Bankaların kripto para birimlerine yatırım yapmasını yasaklayan Çin hükümeti bunda büyük rol oynadı.

Jackson Palmer, 23 Aralık 2013'te Vice'e yaptığı açıklamada, Bitcoin başta olmak üzere neredeyse tüm kripto para birimlerinin bilinmeyen bir kişinin gölgesinde oturduğunu söyledi ve "Bir kripto parayı internetteki herkesin önünde görünen bir yüzle birleştirmek, bu para daha erişilebilir. İfadeleri kullandı.

Palmer, "Ama bu konuya biraz açıklık getirelim; Bu bizim ana planımız değildi. Billy ve benim birbirimize gönderdiğimiz birkaç e-postanın ardından harekete geçtik. "Billy Markus," Kripto dünyası erişilebilir bir şeye hazırdı ve İnternette fenomen haline gelen bir fotoğraf yeterince mevcuttu. Herkes Doge'u hatırladı. Bir köpek üzerine inşa edildi. Herkes köpekleri sever. Rüzgar bizim için çok iyi bir şekilde esti "dedi. Dogecoin onu diğer kripto para birimlerinden ayıran bazı özelliklere sahiptir. Bitcoin ve Litecoin gibi devlerin sayısı sınırlı olsa da, Dogecoin'in arz limiti yoktur. Dolayısıyla bu Bitcoin yapar. ve Litecoin daha pahalı. Şu anda piyasada 21 milyon Bitcoin var. Litecoin 84 milyon.

Sınırsız sayıda Dogecoin bu para biriminin bahşiş ve bağış gibi işlemlerde kullanılmasına izin veriyor. Jamaikalı kızak ekibinin gitmesi için Ocak 2014'te Soçi Olimpiyatları'na, Dogecoin sahipleri bu para biriminden 27 milyon, yani yaklaşık 30 bin dolar toplamıştı. Aynı yılın Mart ayında, Kenya'da bir su kuyusu açmak için 11.000 $ değerinde Dogecoin bağışlandı.

Elon Musk, the Uzay araştırma şirketi SpaceX'in CEO'su ve elektrikli araç üreticisi Tesla, sanılanın aksine yeni değil.

Jackson Palmer ile de kripto dünyasında dolandırıcılığa karşı görüşmelerde bulunan Elon Musk, bir hayatta 2019 yılında Dogecoin tarafından yapılmıştır.

Finans çevrelerinin Musk'ı “manipülatör” olmakla suçlamaya başladığı son tweetler Ocak 2021'in sonunda. Başlayan Dogecoin dalgasıyla geldi. Zengin grup ile orta ve alt sınıflar arasındaki çatışmanın yıl başından beri devam ettiği GameStop olayından sonra birçok Reddit kullanıcısı SatoshiStreetBets adlı forumda buluştu. GameStop hisselerini yasal kullanım için alan r / WallStreetBets gibi bir forumdu. Reddit kullanıcılarının Dogecoin satın almasıyla kripto para birimi, Ocak ayının son iki işlem gününde bile yüzde 800 arttı, piyasa değeri 6 milyar doları aştı. Bu durum Dogecoin'i ilk 10 dijital para birimi arasında yaptı. Dünyanın en zengin ikinci kişisi Elon Musk'ın tweetleri de bu yükselişle geldi. 29 Ocak'ta ünlü moda dergisi Vogue'a atıfta bulunarak "Dogue" adlı kurgusal bir dergi kapağını paylaşan Musk, 4 Şubat'ta "Dogecoin, halkın kripto parası" tweet'ini attı. King'in animasyonu 171 binden fazla paylaşıldı.

Musk'ın 6 Şubat'ta paylaştığı "Dünyanın gelecekteki para birimi" anketinde Dogecoin oyların yüzde 71,3'ünü aldı. Dediğim sadece bir şaka, "dedi," Ama kader şakayı sever. Bu durumun en eğlenceli ve ironik çıkarımı, Dogecoin'in gelecekte dünyanın para birimi olacağı olacaktır. "

Bunlara da Göz Atın

Almanya ve İtalya’nın Kullanmadığı Milyonlarca Doz Korona Aşısını Stokladığı İddia Edildi

Alman Bild dergisi, Saksonya eyaletine gönderilen 105 bin aşının 90 bininin henüz kullanılmadığını yazdı. İtalya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.