Son Yıllarda Yaşanan Mobil Oyun Patlamasının 7 Önemli Sebebi

Tüm dünyada artan mobil oyun çılgınlığının kaynağı nedir? Mobil oyunlar neden birden bire devralmaya başladı? Tüm detayları bir oyuncunun gözünden anlatıyoruz.

Mobil oyunların artan popülaritesi, dev oyun şirketlerinin bu pazara girişini hızlandırmıştır. Ülkemizde faaliyet gösteren birçok oyun şirketi mobil pazarda elini tutmaya karar verdi. Yine son zamanlarda gördüğümüz çalışmalardan biri de “devasa” oyunların mobil versiyonlarının mobil ortama hızlı bir şekilde girmesi. En basit örnekler; PubG Mobile, Wild Rift ve Fortnite üzerinden verebiliriz. Gelin bu yükselişin nedenlerini hep birlikte inceleyelim.

Mobil oyunların bu kadar öne çıkmasının 7 ana nedeni:

Erişilebilirlik Hareketlilik Güçlü telefonlar Oyun fiyatlarında artış Konsol ve PC pazarında fiyatlarda artış Oyun şirketlerinin kâr odaklı ekosistemi arayan çok işlevli cihaz

Erişilebilirlik

Dünyada hemen hemen herkesin cebinde olan akıllı telefonlar sayesinde firmalar, son kullanıcılara erişim konusunda rahatlamış durumda. Mobil reklamlar ve gelişen sosyal platformlar sayesinde artık neredeyse herkes potansiyel bir oyuncu olarak görülüyor. Bugün, Oyuncu Olmayanlar adlı ciddi bir kitlenin varlığıyla, bu kitlenin Hyper Casual oyunlarına akıllı telefonlar üzerinden ilgisi, oyun stüdyolarının gözlerini mobil pazara çevirmesine neden oldu. Dünyada 4,5 milyar aktif akıllı telefon olduğunu düşünürsek, pazarın büyüklüğünü aşağı yukarı ölçebilirsiniz. Hareketlilik

Oyuncuların en büyük sorunlarından biri de “hareketlilik”. Herhangi bir yere gitmek veya evinizin dışında oyun oynamak istediğinizde yanınızda bir "PC" taşımak gerçekten ölüme benzer. Dışarıda bir dizüstü bilgisayarla oyun oynamak, mobil internet kotası için neredeyse sıfıra kadar tam bir kaos ve dengelemedir. Özellikle gelişmiş özelliklere sahip cihazlar, açık hava oyunları oynamak için çok ideal fırsatlar sunabilir. Günümüzde Hearthstone ile başlayan ve League of Legends'a uzanan patlama sayesinde oyuncular diledikleri gibi hareket kabiliyeti sağlayabiliyor. Dizüstü bilgisayarınız için bir jeneratör taşıyamazsınız, ancak telefonunuzu powerbank ile şarj edebilirsiniz.

Bunlara da Göz Atın

Eş Zamanlı Oyuncu Sayısı Rekoru Kıran Valheim, Dünyanın En Çok Oynanan 2. Oyunu Oldu

Valheim, eşzamanlı oyuncu sayısında yeni bir rekor kırdı. 502 bin oyuncuya ulaşan Valheim, dünyanın en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.