Toplu Taşıma Araçları ve Konaklama Tesislerinde HES Kodu Zorunluluğu Geldi

Bu kapsamda Kovid-19 teşhisi konulan veya temas halinde olduğu tespit edilen kişilerle ilgili olarak; Kovid-19 teşhisi konulan veya temas halinde olduğu anlaşılan müşteriler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nın genelgeleri kapsamında 'Güvenli Turizm Sertifikası'na uygun olarak oluşturulan' misafir izolasyon odalarına 'yerleştirilecek.

Şehir içi toplu taşıma faaliyetleri için kullanılan ulaşım kartları henüz yok Büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere yerel yönetim birimleri ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından halihazırda kullanımda olan elektronik / akıllı seyahat kart sistemlerinin kişiselleştirilmesi için gerekli çalışmalar bir an önce başlatılacaktır. kişiselleştirilmedi.

Tüm konaklama tesislerinde (otel, motel, pansiyon, pansiyon, kamp vb.) Müşterilerden herhangi bir ayrım yapılmaksızın (özel-kamu, turizm işletme ruhsatlı / Life Eve Sığar (HES) başvuru kodu talep edilecek ve müşteri kabul edilecektir. Konaklama tesisine gerekli soruşturma yapıldıktan sonra.

Kanunun 2. Maddesi ve Ek 1. Maddesi Hükmü Konaklama tesisleri tarafından genel kolluk kuvvetlerine bildirilen müşteri bilgileri de Kovid-19 teşhisine göre sorgulanacak veya Sağlık Bakanlığı ile ilgili genel kolluk birimi tarafından sağlanan veri entegrasyonu çerçevesinde iletişim durumu.

Bakanlığın barınma tesislerine ilişkin yönetmeliği aşağıdaki gibidir:

HES kod sorgulaması tesisin kabulü sırasında yapılacaktır. konaklama tesisine gelen müşteriler ve sorgulama sonucunda herhangi bir riski bulunmayan (teşhis edilen veya temas kurulmayan) kişiler t O tesis.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan iki genelge ile toplu taşıma ve konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu getirildi. Toplu taşıma ile ilgili olarak sirküler şu ifadeleri içeriyordu:

Kovid-19 teşhisi konması veya teması nedeniyle tecritte olması gerektiği bilgisi verilse de, şehir içi toplu taşıma araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri, gerekli idari yaptırımlar ve gerekirse İç İşler İçişleri Bakanlığı tarafından (İçişleri sistemi üzerinden elektronik ortamda) ilgili Valilik / Kaymakamlık ile paylaşılacaktır.

Misafir izolasyon odalarının yetersiz olduğu durumlarda, ilgili bakanlık genelgeleri ile Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi hükümleri dikkate alınarak Vali / Kaymakamlarca gerekli önlemler alınacaktır.

Kovid- 19 hastalık tanısı almış veya temas halinde olan vatandaşlara ait varsa kişiye özel seyahat kartları, tecrit süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak.

Ulaşım yoluyla (otobüs, metro, metrobüs vb.) Seyahatlerde kullanılacak kişiye özel elektronik / akıllı seyahat kart sistemleri başta olmak üzere ilgili diğer kurum / kuruluşlar tarafından yürütülen her türlü kentsel toplu faaliyetler ve gerekli entegrasyonlar sağlanacaktır. Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması.

Bunlara da Göz Atın

Almanya ve İtalya’nın Kullanmadığı Milyonlarca Doz Korona Aşısını Stokladığı İddia Edildi

Alman Bild dergisi, Saksonya eyaletine gönderilen 105 bin aşının 90 bininin henüz kullanılmadığını yazdı. İtalya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.