YouTube video indirme sitelerini üzen gelişme!

Birçok YouTube video ve müzik indirme sitesi, Github'da youtube-dl adlı açık kaynaklı bir proje üzerine kurulmuştur. Bireysel kullanıcılar tarafından aktif olarak kullanılan youtube-dl projesi DMCA tarafından engellendi.
YouTube yıllardır bekleniyor
Youtube-dl projesi DMCA tarafından engellendi
Günümüz teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurulduğunda kullanıcılar satın aldıklarını düşündükleri hiçbir malzemeye sahip olamazlar. Örneğin, okumak için satın aldığınız herhangi bir e-kitap, şirketlerin anlaşmazlıkları nedeniyle sisteminizden kaldırılabilir. Şirketler, bu tür hareketleri yasal hale getirmek için kullanıcı sözleşmelerine etik olmayan hükümler ekler.

Başka bir örnek de, herhangi bir müzik indirme platformundan satın aldığınız bir şarkının şirket tarafından bilginiz olmadan silinebilmesidir. Geçmişte de benzer örneklerle karşılaştığımız bu durum pek çok kişinin karşı çıktığı konular arasında yer alıyor ancak hukuki bir adım atılmadı.

YouTube ve Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği, Inc. (RIAA) tarafından atılan adımların bir sonucu olarak, YouTube'dan indirilen tüm içerik, RIAA kararlarına göre, amaçlanan kullanım ve içeriğe bakılmaksızın fiili bir ihlal olarak kabul edilecektir. Örneğin, telif hakkıyla korunan herhangi bir videoyu indirmek istiyorsanız, bu bir hak ihlali olarak değerlendirilecektir.

23 Ekim'de yayınlanan duyuru ile RIAA, Creative Commons lisansı ile içerik indirmenin de yasak olduğunu belirterek, DMCA ile iletişime geçerek tüm youtube-dl tabanlı projeleri yasakladı. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte firmaların kullanıcılar üzerindeki baskısı artmaktadır. Verilen karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda ifade edebilirsiniz.

Bunlara da Göz Atın

Ripple rekor kırdı, yüzde 50’den fazla değer kazandı

Ripple bugün öğleden sonra rekorunu kırdı. Piyasada Altcoin olarak bilinen sanal para, gün içerisinde yüzde 50'nin üzerinde değer kazandı ve Twitter'da gündem oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.